Squash – stále populárnejší aj dostupnejší

Pravdepodobne neexistuje nikto, kto by si čakanie na spoluhráčov pri akejkoľvek loptovej hre neskrátil hrou o stenu. V súčasnosti asi nemusíme vysvetľovať, čo je squash. Vďaka obrovskému nárastu popularity v posledných rokoch ho pozná takmer každý. V krátkosti však spomenieme základné charakteristiky tejto hry.

Korene siahajú hlboko do minulosti

Počiatok squashu, ako ho poznáme dnes, sa datuje ešte do 16. storočia k hre zvanej rocket. Squash sa hrá v miestnosti so štyrmi stenami s približnými rozmermi 9,75m x 6,40m x 5,60m. Hrací kurt je rozdelený centrálnymi čiarami na prednú a zadnú časť a na ľavú a pravú polovicu. V každej polovici je obdĺžnik určený pre podanie.

Hru hrajú dvaja hráči. Lopta sa môže pri squashi okrem prednej (hlavnej) steny odrážať aj od bočných, príp. zadnej steny. Predtým ako ju hráč odohrá, je povolený aj jeden odraz od zeme. Podľa oficiálnych pravidiel sa hrá na tri víťazné sety, pričom set získava hráč, ktorý v ňom ako prvý získal 11 bodov.

Rozšírenie squashu a vplyv na zdravie

Posledné prieskumy Svetovej squashovej federácie hovoria asi o 50 000 oficiálnych kurtoch po celom svete a 20 miliónoch registrovaných hráčov v takmer 200 krajinách. V súčasnosti budú tieto čísla ešte oveľa vyššie. Squash je veľmi obľúbený vo Veľkej Británii. Najrýchlejší rast však dosahuje v Spojených štátoch, kde vytláča tradičnejší rocketball.

Squash sa odporúča najmä ľuďom so sedavým zamestnaním, ktorí potrebujú pravidelnú dávku vysoko intenzívneho pohybu. Ihrisko je síce pomerne malé, ale rýchlosť hry je o to väčšia. Hranie squashu blahodarne pôsobí na kardiovaskulárny systém, zlepšuje koordináciu celého tela a nepochybne zlepšuje fyzickú kondíciu. Pri jednej hre odhadom spálite asi 3000-4000kJ. Všetko sa to navyše deje vo veľmi súťaživom duchu, keď si ani neuvedomujete, že robíte niečo pre svoje zdravie.

Squashový kurt sa nachádza v takmer každom väčšom slovenskom meste. Ak vás tento šport zaujal, určite neváhajte a vyskúšajte.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!