Zdravie

Správne dýchanie súvisí s celkovým zdravím a psychickou pohodou

Neustále čelíme rôznemu tlaku a psychickému napätiu. Nedokážeme odhadnúť vhodný čas na risk či naopak psychické uvoľnenie. Všetkému nechávame voľný priebeh, až sa dostaneme do stavu, keď skutočne lapáme po dychu. Dýchanie je prirodzenou ľudskou potrebou. Nevyhnutne a pravidelne striedame fázy nádychu a výdychu, čím sa snažíme nielen prežiť, ale aj užiť si každý jeden deň.

Ak už nevieme, čo s napätím a stresom, utiahneme sa do seba a vnímame len vlastné potreby. Nie vždy je to tým správnym rozhodnutím, no každý z nás si hľadá vlastný zdroj energie a upokojenia. Buďme stále nad vecou a nedajme sa vyprovokovať nedokonalosťou tých ostatných. Dýchame od narodenia až po smrť. Možno si to uvedomujeme len vo chvíľach, keď emočne balansujeme. Vtedy sa nám zvýši krvný tlak a naše dýchanie je sťažené. O kvalite dýchania sa zmieňujeme, keď opäť po roku začíname cvičiť. Keď nás deti poprosia nafúknuť balón, alebo keď nám už jednoducho slová nestačia.

Dýchanie je životne nevyhnutné. Neučia nás tomu. S prvým nádychom prichádzame na svet a s posledným odchádzame. Neusilujeme sa o nostalgiu, ale všeobecný prehľad v správnosti a podpore procesu dýchania. Ten si neraz sťažujeme plytkým dýchaním do pľúc. Proces by sa mal ukončiť až v brušnom svalstve. To si však vyžaduje bujnú kapacitu pľúc a ich regeneráciu.

Cvičenie pre podporu kapacity pľúc

Dýchajme nosom, až do brucha. Podporme činnosť bránice, aktivizujme nosovú dutinu a nezaťažujme hrudné svalstvo. Tento spôsob dýchania je najnáročnejší. Zvládneme ho len v pokojnej a pohodlnej atmosfére. K úspechu nám stačí pohodlný matrac a celkové ticho na lôžku. Priučme sa aj tomu, čo nám je už od narodenia dané. Efektívne bránicové dýchanie má byť pomalé, čisté a na samom začiatku sa má vykonávať poležiačky.

Ľahnite si na chrbát a ruku priložte na prsia. Druhou podporte brušné svalstvo, tak aby bolo najviac namáhané. Dýchame nosom, prsia sa pohybujú čo najmenej. Brušné svalstvo uvedieme do pohybu vpred. Pri výdychu má byť hrudné svalstvo opäť čo najmenej v pohybe. Všetku energiu sústreďte do oblasti brucha.

Dýchajme cez nos a pritom aktivizujme mozgovú činnosť. Buďme kreatívni, myslime na všetko pozitívne, čo nám život doposiaľ dal. Usaďme sa do príjemného tureckého sedu, zavrime oči a v predstavách sa vráťme k našim životným úspechom. Precvičme dýchanie priložením prsta na jednu nosovú dierku. Týmto spôsobom dýchania sa zbavme únavy, stresu a tráviacich ťažkostí. V momente, keď si záťaž bránice a brušných svalov začneme uvedomovať, sme opäť prispeli k celkovej kvalite a dĺžke svojho života.

Foto: pixabay.com