Šport, Zdravie

Športová regenerácia

Milovníci športu, aktívni nadšenci fyzickej aktivity sa s príchodom jari postupne presúvajú z posilňovní a športových hál von. Je teplejšie, počasie praje a varieta športov je omnoho širšia von. Pridávajú sa bicykle, kolieskové korčule, pravidelnejšie behy a aj množstvo loptových hier. Kreatívci začínajú vonku aj posilňovať. Jednoducho človek, ktorý miluje šport má viacero možností, no popri tom zabúda na pravidelný oddych, ktorý je pre telo nesmierne dôležitý.

Stagnácia

Na regeneráciu pri športe je naozaj nutné dbať, pretože každý športovec má určité ciele. Jeden chce nabrať svalovú hmotu, druhý zredukovať tuk a tretí sa pripravuje na súťaž či závody. Typ tréningov sa obmieňa a často stúpa na intenzite a náročnosti. Organizmus do určitej miery stíha, no bez pravidelného odpočinku sa dostane do bodu, kedy bude doslova pretrénované a jedným zo znakov pretrénovanosti je aj stagnácia. Jednoducho športovec nebude schopný podávať lepšie výkony.

Znaky

Únava zo športu sa jednak prejavuje silnou svalovou bolesťou, kedy sa v svaloch nahromadila kyselina mliečna, čo človek cíti fyzicky. No pretrénovanosť sa odzrkadľuje napríklad aj na tepovej frekvencii. Tá sa vám v pokojnej polohe začne zvyšovať (nameráte si ju najlepšie priemerom troch po sebe idúcich dňoch, hneď po zobudení alebo tesne pred spaním). Telo začne byť odolné a tréningom sa len viac a viac vyčerpávate.

Aktívny oddych

Ak je niekto naozaj závislý na športe, môže byť pre neho náročné ostať sedieť doma a nič nerobiť. Avšak, čo je regenerácia a oddych? To nemusí znamenať len sedenie doma a nič nerobenie, tento oddych môže byť aj aktívny. Úplne zvoľnite tempo tréningu, choďte si rekreačne zaplávať, prejsť sa rýchlou chôdzou alebo choďte na menej náročnú turistiku. Nezabúdajte telu dopriať dostatok spánku a kvalitnú stravu. Všetko spolu súvisí a vaše telo vám dáva najavo, ak niečo nie je v poriadku.

Foto: pixabay.com