Šport, Zdravie

Spinning – kým sa stacionárny bicykel nerozpadne

V minulých dňoch a týždňoch sme mali články skôr o horách, o snehu, o zime… Pochopiteľne, veď je január. Avšak nie všetci zimu máme radi. Radšej by sme si zašportovali niekde v teple, ale zato tiež poriadne. Našli ste sa v týchto vetách? Ak áno, vítajte pri spinningu!

O spinningu ste už možno počuli a ak nie, som rád, že ste si magazino.sk vybrali ako uvádzača do jeho sveta. V prvom rade by sa hodilo prezradiť, čo spinning vlastne je. Ide o cvičenie často skupinové, ktoré vykonávame na špeciálne upravenom stacionárnom bicykli. Keďže sme v spinningu na samom začiatku, chcelo by to nazrieť jemne i do histórie. Tá sa začala roku 1989, kedy spinning do sveta priniesol diaľkový cyklista Johnatan Goldberg, ktorý hľadal možnosť, ako presunúť svoj tréning do uzavretej miestnosti. Viac vás však poučkami a dejinami zaťažovať nebudeme, takto totiž neschudneme ani nenaberieme kondíciu.

Začíname. Ak nie ste zdravotne fit, teda máte napríklad problém s cukrovkou alebo ste „srdciar“ (máme na mysli srdcovo-cievne ochorenia, a pod.), tak nás ďalej čítajte jedine v prípade, že chcete vedieť, o čo prichádzate. Inak by mohol byť tento šport pre vás veľmi nebezpečným. I to však môže byť známka kvality pre tých, ktorí zdraví sú.

Prvýkrát stojíte pred spinnerom. Veru, pred ním, ešte nie ste na ňom. Najprv totiž musíte vedieť, čo na seba. Čo sa týka obuvi, určite je vítaná cyklistická obuv s tvrdou podrážkou – nie darmo tento druh športovania vynašiel cyklista. Určite však zahoďte obuv s mäkkou podrážkou alebo s dlhými šnúrkami, ktoré by vám mohli ostať v pedáloch. Čo sa odevu týka, zožeňte si pohodlné a športové oblečenie, čím rozumieme odev najlepšie elastický, ktorý dobre odvádza pot.

Čo na seba už viete. Otázkou však znie aj čo k sebe. Rozhodne sa vám zíde uterák, potiť sa budete naozaj veľa, ak spinning zoberiete naozaj vážne. A v neposlednom rade určite veľa, veľa vody. Tým, čím budete o pár mesiacov oblievať dievčatá na Veľkú noc je málo, chce to pri sebe naozaj litre vody – aby ste mali čo vydávať, musíte mať čo spaľovať – platí to aj o jedle, s prázdnym žalúdkom sa blbo cvičí. Ale tiež sa „neprežerte“.

Predtým, ako na stroj konečne budeme môcť nasadnúť, treba zistiť, či je stroj vo funkčnom a ideálnom stave pre spinning. Vďaka tomuto článku ho samozrejme neskontrolujete, ale kvalifikovaného inštruktora určite zoženiete. Zle nastavený stroj alebo porucha vás môže stáť drahocenný čas športovania. Z tých základov prezradíme, že sedadlo by malo byť vo výške riadidiel a nastavené tak, aby ste nohu mali v dolnej polohe vystretú. Ak toto zanedbáte, váš chrbát vás bude preklínať. To, že aj vy jeho, je až druhoradé…

Konečne sa môžeme pustiť do spinningu. Aby ste vedeli, ako správne na to, musíte ovládať základnú techniku a tú vám s radosťou vysvetlia inštruktori na ľubovoľnom spinningovom kurze, kam vám odporúčame sa zapísať. Doma je to okrem iného nuda a určite vám to v spoločnosti iných trápiacich sa športujúcich ľudí pôjde oveľa lepšie. Ak ste samotár, riaďte sa samým sebou, avšak pre ten začiatok vám tie kurzy rozhodne odporúčame – niet čo stratiť a spokojne sa môžete zaradiť medzi športujúcich niekam na koniec. Zabudnite na okolie, predstavte si, že keci toho inštruktora pochádzajú zo slúchadiel na ušiach a užívajte si šliapanie do pedálov sám. Príjemné cvičenie!

Foto: Flickr.com