Zdravie

Späť k pravekému stravovaniu!

natureOhľadom zdravého stravovania sme sa už dopočuli o rôznych krabičkových, sladkastých či proteínových diétach. Každá so sebou nesie isté pozitíva, no pri diétach treba rátať aj s úbytkom živín. Keďže sme nadviazali na tému pravekého stravovania, predpokladá sa, že o veľkom energetickom úbytku rozhodne nemôže byť reč. Pravekí lovci a zberači potrebovali neskutočnú silu na to, aby zdolali mohutné zviera na večeru, pritom sa museli postarať o teplo rodinného “krbu“ a vyhrať v kadejakých súbojoch. Isto to nemali pravekí chlapi ľahké, no ich spôsob stravovania ich pravdepodobne natoľko nezaťažoval, aby po love hneď padli na posteľné lôžko.

Mali silu, energiu a možno aj väčšiu rozvahu než súčasní bojovníci. Žili s prírodou, ktorá je síce naoko nádherná, no vo svojej podstate skrýva množstvo nástrah. Nemali vybavenie na to, aby si vypočítali, z ktorého krovu vyskočí divá zver, museli sa spoľahnúť len na svoju intuitívnosť a mocné končatiny. Ako sa teda pravekí ľudia stravovali a v čom by mali byť príkladní pre dnešnú civilizáciu?

Môžeme ich ľutovať alebo im máme závidieť, že nepoznali žiadne rýchle občerstvenie, kde sa dá masťou a prázdnymi kalóriami nasýtiť? Ovocie si do jaskýň neniesli zabalené vo fólii, ale si ho museli vlastnoručne obrať a v stave bez chemických prísad aj skonzumovať! V súčasnosti sa v oblasti zdravej výživy čoraz častejšie skloňuje pojem paleo strava. Je jasné, že ide o návrat k pravekému stravovaniu, preto vám na nasledujúcich riadkoch ozrejmime, v čom spočíva jeho kúzlo.

Kto sa chce stravovať ako ľudia z praveku, musí si uvedomiť, že najväčší príjem sa zakladá na tukoch (50%), menšie zastúpenie majú cukry (30%) a len zriedkakedy si budete môcť dopriať potraviny s bielkovinovým základom (20%). Paleolitický človek sa živil predovšetkým ovocím, zeleninou a mäsom.

Zo stravy budete musieť vylúčiť strukoviny, zemiaky, ryžu, mliečne výrobky a zabudnúť treba aj na potraviny obsahujúce biely rafinovaný cukor a rôzne emulgátory. Paleo strava si mužov pravdepodobne získa len pre nezakázanú konzumáciu mäsa, no výrazne tu absentuje energetická vyváženosť a do popredia sa, žiaľ, dostáva jednostrannosť potravy. Cukry a bielkoviny sú pre náš organizmus taktiež potrebné, preto by sme sa nemali zamerať len na ovocie a mäso, o ktorom často ani nevieme, odkiaľ je distribuované.

Foto: pixmac.sk, ajr595 – flickr