Auto-moto

Šoférovanie v cudzích krajinách

Cestovanie po svete, pracovné cesty či študijné pobyty v cudzích krajinách si často vyžadujú presuny v rámci cieľovej destinácie. Niekedy je možné využívanie hromadnej dopravy, no niekedy je nielenže lacnejšie, ale aj pohodlnejšie prenajať si osobné vozidlo, ktoré budete počas celého svojho pobytu v zahraničí používať. Predtým, ako sa však rozhodnete automobil zaplatiť a vybrať sa s ním na cesty, dobre si zistite, aká prevláda situácia na cestách v krajine, v ktorej sa chystáte s vozidlom na komunikácie vyraziť.
8magazino
Každý má iné pravidlá

Každá krajina je odlišná, a to nielen čo sa týka kultúry, zvykov či kuchyne, ale aj pravidiel na cestách. Tie sú napríklad v Európe veľmi podobné a šoférovať v týchto krajinách by ste nemali mať problém. Ak sa rozhodnete ísť do Veľkej Británie a myslíte si, že zmena strany šoférovania nemôže byť až takou zmenou, ste na veľkom omyle. V Amerike na vás budú napríklad vodiči v rade za vami trúbiť, ak sa chystáte odbočiť na semafóroch do prava a čakáte na zelenú. Môžete tak urobiť aj na červenú.

Šoférovanie v Turecku je o čosi bláznivejšie a pravidiel na cestách nie je teda príliš veľa a trúbenie je tu zrejme aj úplne bezdôvodné, už len z princípu. Avšak, keď sa presunieme do Dominikánskej republiky, tak ešte aj premávka v Turecku sa zdá úplne pokojná a koordinovaná. V Dominikánskej republike sa zrazu na krajnici objaví vozidlo idúce v opačnom smere a čo vás môže v Santo Domingu prekvapiť najviac je most s dvomi ramenami, na ktorom sa na jednom z nich jazdí po pravej strane a na druhom sa akoby zázrakom ide po ľavej.

Predtým, ako sa teda odhodláte na šoférovanie v cudzej krajine, zistite si podmienky, za akých sa na cestách jazdí, pretože v mnohých prípadoch je náročné sa pre Európana prispôsobiť sa domácim spôsobom a môže sa tak poľahky stať, že sa dostanete do autonehody. Niekedy je teda lepšie porozmýšľať nad prenajatím taxi alebo využívaním hromadnej dopravy.

Ilustračné foto: pixabay.com