Peniaze a práca

Práca v zahraničí – tipy a rady!

Skončili ste školu a nedarí sa vám nájsť prácu? Alebo ste doplatili na úsporné opatrenia zamestnávateľov, ktoré rušili „nepotrebné“ pracovné miesta? Kladiete si otázku, čo robiť ďalej? Ak vás nebaví posielanie desiatok životopisov, na ktoré najpravdepodobnejšie dostanete odpoveď len veľmi zriedka alebo ste znechutení množstvom dní strávených na pracovnom pohovore, skúste to s prácou v zahraničí. Ak ste sa rozhodli ísť touto cestou, musíte počítať s prekážkami, ale možnosti sú oveľa lepšie ako na Slovensku. Záleží však aj na tom, či zháňate prácu vo svojom obore alebo si vystačíte so sezónnym zamestnaním.

Pri hľadaní práce máte viacero možností. Mnohí sa pokúšajú nájsť prácu na „vlastnú päsť“. Existuje tu však riziko, že sa môžete stať terčom podvodníkov, ktorí zneužijú vašu dôveru a nelichotivú situáciu, ktorá vás postihla. Ak hľadáte vhodnú pozíciu individuálne, pravdepodobne využijete služby internetu. Vyberajte však len oficiálne zriadené webové stránky. Ak sa chcete dostať až k pracovnému pohovoru v zahraničí, musíte absolvovať niekoľko dôležitých krokov. Samozrejmosťou je znalosť cudzieho jazyka podľa požiadaviek zamestnávateľa, kvalitne vypracovaný štruktúrovaný životopis s motivačným listom. Nevyhnutnou prílohou sú diplomy a certifikáty, ktoré sú uchádzači povinní preložiť si do jazyka krajiny, kam sa chystajú.

Odborníci varujú, že je lepšie osloviť konkrétny úrad práce alebo pracovnú agentúru. Pri sprostredkovateľoch práce si treba overiť ich serióznosť, najlepšie podľa referencií od ľudí, ktorí jej služby využili. Ak vám sprostredkovateľ pomohol s nájdením vhodnej pracovnej pozície, automaticky by ste mali obdržať pracovnú zmluvu so zákonom stanovenými náležitosťami, ktoré sú spravidla vo vyspelých krajinách rovnaké. Zmluva by mala obsahovať údaje o zahraničnom zamestnávateľovi, druh práce, ktorý budete vykonávať, dobu trvania pracovného pomeru, výšku platu. Nezabudnite sa informovať na zdravotné a sociálne poistenie, či možnosti rozviazania pracovnej zmluvy. Samozrejme, že sprostredkovatelia vyberajú za svoje služby poplatky. Tu nezabúdajte, že podľa zákona môže sprostredkovateľ vyberať poplatky až pri podpise pracovnej zmluvy. Za žiadnych okolností nepristúpte na žiadnu inú alternatívu.

Foto: SXC.hu