Peniaze a práca, Zdravie

Práca postojačky?

Určite ste už o tom počuli. Je to nový trend. V sedavom zamestnaní ľudia odrazu (a paradoxne) celý deň stoja. Takémuto spôsobu výkonu práce sú pripisované rôzne výhody a benefity a mnohí naň už teraz nedajú dopustiť. Viacerí sme si už ale zvykli, že nové trendy prichádzajú na Slovensko aj s niekoľkomesačným oneskorením, a čo je v zahraničí bežné, je u nás odrazu absolútnou novinkou. Takýto trend má aj svoje výhody – všetko nové za nás bezpečne otestujú naši americkí, japonskí, nemeckí… kolegovia. A naozaj, už sa ozývajú aj prvé hlasy proti práci vykonávanej na dvoch nohách a nie na kancelárskej stoličke. Všetkého veľa škodí. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa situácia naozaj má.

human-skeleton-163715_640

Žiadna novinka

Pracovný stôl na státie nie je zďaleka vynálezom modernej doby. Populárne boli už pred vyše tromi storočiami, keď sa z nich tešili bohatšie vrstvy spoločnosti. Za stolom stál aj taký Da Vinci či Jefferson a aj dnes ich používajú viaceré významné osobnosti. Státie pri „práci hlavou“ teda vôbec nie je modernou myšlienkou a korene má hlbšie, než sme si mysleli.

Má to svoje výhody

Podľa viacerých štúdií je pre ľudí v sedavom zamestnaní státie veľmi prospešné. V prvom rade má blahodarný vplyv na našu fyzickú kondíciu. Tí, ktorí v práci za počítačom radšej stoja, mávajú nižšie hodnoty BMI a takisto bývajú fyzicky chudší i výkonnejší. To je potom samozrejme spojené s nižším rizikom ochorení, akými sú napríklad cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia a niektoré druhy rakoviny – to všetko pri porovnaní s vykonávaním tej istej práce posediačky.

Státie má takisto jednoznačne pozitívny vplyv na pracovnú produktivitu. Hlavne pri zavádzaní „pracostátia“ produktivita zamestnancov v stoji rýchlo stúpa – čo predtým trvalo aj hodinu, sa odrazu dá zvládnuť za 20 minút. Ľudia sa jednoducho viac ponáhľajú „si sadnúť“ a tá prokrastinácia tiež na dvoch nohách nechutí tak sladko ako na zadku. Tieto účinky sa môžu časom mierne vytrácať, najmä keď si telo na novú polohu zvykne. Preto je vždy vhodné polohy striedať.

Tí, ktorí majú problémy s chrbticou, či bolesťou krížov, sa takisto potešia, pretože tieto problémy pri práci postojačky miznú. Ide o polohu prirodzenejšiu a zdravšiu než je sedenie a takisto máme pri nej menšiu tendenciu škodiť chrbtici.

Nemôžete na to ísť zhurta

Možno si už samých seba predstavujete za kancelárskym stolom postojačky, treba však pribrzdiť. Špeciálne kancelárske stoly uspôsobené na prácu pri státí totiž nie sú najlacnejšie a je vhodné si najprv takúto prácu vyskúšať. Väčšina ľudí si najprv monitor a klávesnicu podloží dočasným kusom nábytku alebo krabicou a skúša fungovať takto. Až keď sa presvedčia, že im tento štýl práce vyhovuje, pokračujú s dlhodobými riešeniami.

Spočiatku sa musíte pripraviť na bolesti nôh a nepríjemné pocity. So státím treba začínať pozvoľna, napríklad len hodinu denne, a zvyšok si pekne „odsedieť“. Intervaly státia treba postupne predlžovať, až sa dostanete na „magickú“ hranicu 4 hodín. Na takomto pomere státia a sedenia už môžete i ostať, nebuďte však prekvapení, ak si odrazu na státie jednoducho zvyknete a vaše telo ho bude považovať za celkom prirodzené, mnohí už sa k sedeniu nevrátia vôbec.

Všetkého s mierou

Experti odkazujú, že státie môže mať na zamestnancov rovnako nepriaznivé účinky, ak je strnulé a neprirodzené, prípadne stále v jednej polohe. Polohy jednoducho treba striedať a odporúča sa stáť zhruba polovicu pracovného času. Odborníci ďalej radia svižné prechádzky (skutočne len pár krokov), ktoré pomôžu bojovať s únavou a proti bolesti svalov. Na prácu postojačky by ste si mali zaobstarať špeciálny stôl a nie je vhodné dlhodobo používať provizórne riešenia.

Pozor tiež treba dávať na to, aby ste stáli na vhodnej podložke a od nôh vám nebola zima. Monitor by ste mali umiestniť tak, aby ste pri pozeraní naň nemuseli naťahovať krk a mohli hlavu držať vo vyrovnanej pozícii. Napokon ešte treba dodať, že práca postojačky nie je pre každého. Niektorým bude vyhovovať od začiatku, niekto si na ňu privykne, ale nájdu sa i takí, ktorí sa so státím nikdy nestotožnia. Nie je na tom nič zlé a treba to rešpektovať.

Foto: pixabay.com