Cestovanie

Pozor na porušenie zákonov v zahraničí

na cesteNajväčšia sezóna cestovania, letných dovoleniek či krátkych výletov do zahraničia je už síce za nami, žiaci a študenti sedia poslušne v škole, práce povinní vyčerpali väčšinu voľných dní a na zahraničné cesty nie je veľmi čas. Avšak, aj pri krátkom prekročení hraníc by ste si mali dávať dobrý pozor na zákony, ktoré platia v krajine, ktorú navštevujete. Niekedy sa môže stať, že úplne banálna vec, čo je na Slovensku povolená, bude v zahraničí priestupkom a môžete sa dostať do nemalých problémov so zákonom v zahraničí. Najčastejšie sú však nepríjemnosti na cestách, keďže šoféri si dopredu nezistia rozdiely v dopravných zákonoch.

Musíte si uvedomiť fakt, že tak ako na Slovensku, tak aj kdekoľvek v zahraničí, vás neznalosť zákona neospravedlňuje. Ste plne zodpovedný za všetky svoje skutky a platia na vás presne také isté zákony ako na každého domáceho. V prípade, že sa chystáte šoférovať vozidlo mimo Európskej Únie, zistite si, či potrebujete mať so sebou medzinárodný vodičský preukaz. Slovenský vám v prípade zastavenia policajtmi veľmi nepomôže. Zbytočne neprekračujte rýchlosť a upriamujte pozornosť aj na značky, nie len na navigáciu. Nechcete predsa dostať pokutu alebo predvolanie na súd, keď o pár dní vaša cesta v zahraničí končí. A myslieť si, že po opustení krajiny môžete na vyriešenie situácie zabudnúť, je chybou!

Dávajte si aj pozor na požívanie alkoholických nápojov na verejnosti. Ani na Slovensku nie je povolené pitie alkoholu na verejnosti, no sankcie v zahraničí za porušenie tohto zákona sú podstatne vyššie. A absolútne nezaváži fakt, že ste plnoletý. Ďalším zaujímavým faktom je zvýšená bezpečnosť pri veľkých udalostiach či netradičných javoch v krajine. V takýchto prípadoch je nemysliteľné napríklad vytiahnuť na verejnosti čo i len príborový nôž (ak by vás napadlo natrieť si chlieb, čo, bohužiaľ, zíde na um mnohým Slovákom). V centre sú policajti v civile a ani neviete ako a už ste na policajnej stanici v procese vyšetrovania a so zákazom vstupu do krajiny na niekoľko rokov. Stojí vám to za to?

Zákony sú síce vo väčšine krajinách rovnaké alebo aspoň podobné, no predsa len, opatrnosti nikdy nie je dosť a radšej sa pripravte a preštudujte si fóra či skúsenosti ľudí, aby ste neopakovali ich chyby a zbytočne sa dostali do problémov so zákonom v cudzej krajine.

Foto: pixmac.sk, nacho – flickr