Povolanie lekár

Výber povolania je neskutočne dôležitý, pretože si ním zväčša zariaďujete celý svoj budúci život. Budúcu prácu si vyberáme ešte ako študenti na stredných školách a v mnohých prípadoch ju počas života ešte meníme. Avšak, povolania, ktoré je nutné študovať dlhé roky, zostávajú s nami celý život. K takýmto povolaním patrí lekár. Rozhodnutie stať sa lekárom nie je jednoduché, vyžaduje dlhé rozhodovanie a veľké presvedčenie, že toto je vaša stopercentná pracovná cesta.

U nás či v zahraničí

Na to, aby ste sa stali lekárom je nutné sa v prvom rade dostať na jednu z lekárskych fakúlt, čo na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Samozrejme, môžete študovať aj v zahraničí, no o to budete mať štúdium ťažšie. Do úvahy prichádza ešte Česká Republika. Príprava na prijímacie skúšky často zahŕňa drahé prípravné kurzy, ktoré však nič nezaručujú. Vyžadujú si silné odhodlanie a hodiny, ba až dni strávené učením. Štúdium na lekárskych fakultách trvá šesť rokov a je ukončené štátnicou s obhajobou diplomovej práce.

Dve možnosti absolventa

Potom má absolvent v podstate dve možnosti. Buď bude pokračovať v štúdiu ako doktorand ďalších približne päť rokov, počas ktorým bude dostávať pomerne nízku mzdu, alebo sa dá cestou atestácií. Tie trvajú päť až šesť rokov a po úspešnom zložení atestačnej skúšky už bude lekár špecialistom a bude môcť vykonávať svoju prácu plnohodnotne. Tu je veľmi dôležité zvážiť pre a proti oboch možností a zároveň pri výbere druhej mať zvolený odbor, ktorému sa budete v budúcnosti venovať.

Byť lekárom je doslova službou verejnosti, ide o prospešnú prácu, ktorá si zaslúži obrovské uznanie a to aj z toho pohľadu, koľko času lekár investoval do svojho vzdelania. Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto sa rozhoduje alebo ide priamo o vaše dieťa či vás, zvážte výhody a nevýhody lekárskeho povolania. Platy lekárov spolu so službami sú pomerne vysoké, no zodpovednosť je ešte vyššia. Vzdelávanie lekárov štúdiom a atestáciami nekončí. Preto dvakrát merajte a raz režte.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!