Ostatné články

Pokladanie drevenej podlahy vyžaduje správnu prípravu. Viete ako na to?

Drevené podlahy sú akýmsi symbolom jedinečnosti, tradície i luxusu. V podstate nepodliehajú žiadnym módnym trendom, takže nemôžu vyjsť z módy. Drevená podlaha vás nikdy neomrzí a keď bude správne položená, dokáže prežiť aj niekoľko generácií. Dôležitá však nie je len pokládka podlahy, ale aj kroky pred tým.

Skontrolovať materiál

Pred pokládkou aj v priebehu nej je potrebné skutočne dôsledne kontrolovať jednotlivé lamely drevenej podlahy. Určite nepoužívajte na podlahu lamely, ktoré majú viditeľné nedostatky alebo sú poškodené. Preto si pokládku naplánujte tak, aby ste mohli využiť denné svetlo, prípadne kvalitné osvetlenie. Rovnako dôsledne skontrolujte aj ukončovacie lišty, ktoré dodajú podlahe potrebné ukončenie. Hoci ide o takmer nepatrnú záležitosť, ukončovacie lišty sú veľmi dôležitým prvkom, ktorý netreba opomínať.

Aklimatizácia

Nevyhnutnosťou je nechať drevenú podlahu 48 hodín aklimatizovať v priestore, kde bude pokladaná. V miestnosti by však malo byť viac ako 17 °C a vlhkosť vzduchu sa pohybovať v rozmedzí 50 – 65 %. Balík otvárajte až v bezprostrednej blízkosti pokládky a skladujte na rovnom a suchom podklade. Najmä v prípade novostavieb, kde je veľmi vysoká vlhkosť, je nutné tieto zásady prísne dodržiavať.

Suchý a rovný podklad

Aby vám podlaha vydržala po celý život, nevŕzgala ani sa neobjavili iné nedostatky, musí byť položená na perfektne pripravený podklad. To znamená, že musí byť suchý, zbavený všetkých nečistôt, trhlín a v neposlednom rade úplne rovný. Tolerancia nerovností sú dva milimetre. Ak je to viac, použite vyrovnávaciu stierku.

Penetrácia

Typ penetrácie sa volí podľa savosti podkladu. Penetračný roztok je dôležitý kvôli priľnavosti podlahy k podklady. Na penetráciu sa potom dáva vyrovnávacia stierka a po jej zaschnutí zase parotesná zábrana.