Podľa čoho si vybrať topánky na šport

Rozhodli ste sa začať športovať? Ak si nechcete totálne zničiť kĺby, mali by ste pouvažovať nad kvalitnou značkovou športovou obuvou. Podľa čoho si však vybrať topánky tak, aby nás neobmedzovali a pomohli nám dosiahnuť lepšie výkony v našom obľúbenom športe.

Váha kvalitnej obuvi

Športové topánky musia byť čo najľahšie. Použité materiály by mali mať minimálnu váhu, aby ste pri neustálom dvíhaní nôh, čo je pri športe akosi nevyhnutné, nemuseli dvíhať zbytočnú váhu. Najmä športy, ktoré vyžadujú veľa behania. Ľahké bežecké topánky sú univerzálnym riešením na všetky športy okrem futbalu, kde by ste si ich veľmi rýchlo zničili.

Vzdušnosť

Vzdušné a priedušné. Také musia byť športové topánky. Je úplne jedno, či sú to topánky na basketbal alebo volejbalová obuv. Dostatočné odvetrávanie zabezpečí, že sa vám noha nespotí, nespravia sa vám nepríjemné pľuzgiere alebo vás nenapadne mykóza. Najčastejšie býva vrchná časť topánky zo sieťoviny pre zabezpečenie 100%-ného odvetrávania.

Odolnosť

Odolnosť zakúpenej obuvi najlepšie otestujete pri hre na betóne. Ak je obuv výhradne určená len na hru do haly, je dosť možné, že ju na betóne zoderiete. Podobne je to aj s kopačkami a trávou. Ak však hľadáte aj nejakú univerzálnu športovú obuv, s ktorou môžete vybehnúť kamkoľvek, životnosť podrážky je veľmi dôležitá.

Určenie na konkrétny povrch

Jednotlivé materiály podrážky sa inak správajú na rôznych povrchoch. Jedny topánky sa vám na antuke pri dopade doslova zakorenia do zeme a nedovolia vám dostať šmyk, no v tých istých si v športovej hale rozbijete hubu. Pri kúpe obuvi dbajte aj na jej správanie na konkrétnom povrchu.

Cena športovej obuvi

Veľa kvalít každého páru topánok sa odvíja aj od ceny. Neznamená to, že lacnejšie modely sú zlé, no od drahších môžete očakávať napríklad dlhšiu životnosť materiálov či lepšiu ochranu nôh pred zranením.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!