Zdravie

Pikantne a s vášňou!

Patríte k mužom, ktorí majú radi výzvy aj v oblasti gastronómie? Byť odvážnym neznamená prekonávať len svoje súkromné, pracovné či športové predsavzatia, ale aj napríklad vziať za hrsť čili papričiek a preskúšať svoje chuťové poháriky. Rozhodne to nepraktizujte, čítajte spolu s nami aj medzi riadkami – presne nevieme, čo by sa stalo, ak by ste skonzumovali také množstvo pikantného jedla, ale nič priaznivé pre ľudský organizmus by sme v tom už nehľadali. Hlavne muži sa radi pretekajú, kto z nich znesie viac štipľavej stravy. Aj pikantné a korenisté jedlá majú do istej miery ozdravujúce účinky, no treba vedieť, kedy je už správne prestať sa hrať na hrdinu.

Základom pikantnosti čili papričiek, dobre známych aj v našej gastronómii, je látka kapsaicín. Tá má veľa priaznivých účinkov na ľudský organizmus – prekrvuje ho, podporuje teda cirkuláciu krvi, zrýchľuje metabolizmus, zabezpečuje správny proces trávenia a prečisťuje dýchacie cesty. To je len zlomok z toho, čo s naším telom dokáže malé sústo pikantného jedla, avšak treba brať do úvahy aj jeho silnejšie, respektíve pre nás, bežných smrteľníkov, škodlivejšie účinky.

Ste stvorení na pálivé výzvy?

Po konzumácii pálivej látky dochádza k podráždeniu slizníc v ľudskom organizme, čo má za následok zvýšenie tepovej frekvencie, teploty a svrbenie až pálenie pokožky. Rozhodne neprehliadnete, alebo lepšie povedané, ihneď pocítite aj pálenie pier či celej ústnej dutiny. Každý má, samozrejme, iný prah bolesti, pre niekoho môže ísť o bežnú lahôdku, iní to zas môžu vnímať ako ozajstné peklo na tanieri.

Áno, objavujú sa aj prípady, keď gastronomickí hrdinovia precenili svoje možnosti a chuťové poháriky si takto doslova spálili. Ale len dočasne, nejde o žiadnu celoživotnú traumu, skôr poučenie sa z vlastných chýb. Ak by ste sa do takejto situácie dostali, pocit pálenia v ústach nehaste vodou, ale odporúča sa použiť plnotučné mlieko.

Aby sme nepôsobili pesimisticky voči pikantným jedlám, pravdou je aj to, že látka kapsaicín má okrem zrýchlenia metabolizmu aj iné ozdravujúce pozitíva. Nesie so sebou antibakteriálny a protizápalový účinok, ničí baktérie v tráviacom trakte, pomáha predchádzať rôznym infekciám a má priaznivý dopad pri liečbe autoimunitných ochorení. Je bohatý na vitamíny A a C, predchádza vzniku krvných zrazenín, priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca a funkciu ciev.

Látka kapsaicín ďalej znižuje cholesterol, prečisťuje nosové dutiny, odolnejší budete aj voči nádche, alergii či astme. Zaručene vás poteší fakt, že kapsaicín patrí aj k prírodným afrodiziakom.

Konzumáciu pikantných pochúťok si práve v tomto letnom období treba ozaj premyslieť – tým, že sa po nej zvyšuje telesná teplota, zintenzívni sa aj potenie, čo rozhodne nie je v spoločnosti ničím príjemným. V niektorých prípadoch môže kapsaicín zhoršiť pálenie záhy či spôsobiť črevné problémy, najčastejšie funguje ako preháňadlo. Po tom, ako ste si dali k prílohe na obed čili papričky, treba zvážiť, či sa naozaj vyberiete na párty pod holým nebom. Aj taká nenápadná čili, vás môže pripraviť o vášnivú letnú lásku!

Foto: pixabay.com