Ostatné články

Nebezpečné závislosti našich detí

detiMilí ockovia, kto z vás aspoň len tuší, kde sa práve nachádzajú vaše rozkošné ratolesti? Možno ani nie tak miesto, ako skôr činy a nenápadné záľuby by sa mali stať predmetom skúmania všetkých zodpovedných oteckov. Pýtate sa prečo? Pretože mnohokrát si ani len neuvedomujete, aké fyzické či psychické nástrahy dnešný svet ponúka. Deti pôsobia nevinne až bezbranne, no to len do istého veku života a za predpokladu, že ich počas ukrutnej puberty ani len na krok nepustíte z miesta trvalého bydliska. A to je jednoducho nemožné!

Malí závisláci
K najbežnejším, no zato k zdraviu neprospešným záľubám možno zaradiť famózne počúvanie hudby cez slúchadlá. Samozrejme, čím menšie štuplíky si do uší pchajú, tým väčšími frajermi v bande sa stávajú. Móda je v tomto prípade predradená zdraviu, malí poslucháči nad tým zatiaľ len posmešne mávajú rukou, no príde doba, keď si ani vlastného slova nebudú počuť.
Slúchadlá v ušiach a energeťák v ruke? Presne tak! Typický obraz mladých puberťákov 21. storočia. Načo by im bol stopercentný džús, keď sa smäd dá uhasiť aj niečím, čo má močopudné účinky a negatívne vplýva na kardiovaskulárny systém?

Mobily už máme všetci, teraz sa cítime menejcenní, ak nedisponujeme predplatenými voľnými minútami, teda takými, vďaka ktorým môžeme volať od ráno do noci a od brieždenia do pravého poludnia. Na mobil si už nelepíme rôznofarebné “blikátka“, ani ho neukladáme do smiešnych stojančekov, ale pri ňom, alebo aj na ňom prespávame.

Nebavia nás už ani počítačové hry, pretože svoju závislú činnosť sme umiestnili do mobilov, a tak len ťukáme a ťukáme. Každodenne sa preklikávame do modrej sociálnej siete, znemožňujeme si tým svoje komunikačné schopnosti, narúšame harmóniu vo vzťahoch a svoje statusy venujeme aj potenciálnym zlodejom. Máme potrebu “vešať“ termín odchodu na letnú dovolenku, fotíme svoje raňajky aj večeru, no zabúdame na to, že detský svet sa prežíva s loptou na ihrisku a s odreninami na kolenách. To sme my, Vaše deti!

Foto: pixmac.sk, Boudewijn Berends – flickr