Nahatá výzva pre všetkých

O tom, akú majú sociálne siete silu v spoločnosti, hovoriť nemusíme. Avšak, čo ste si mohli všimnúť v poslednom čase, je takzvaná nahatá výzva, do ktorej sa ľudia zapájajú s snažia sa presadiť takzvaný „zero waste“, a teda znížiť produkovanie odpadu na nulu. Táto výzva vznikla ako reakcia na plastové ostrovy, ktoré plávajú v oceáne. Viete, ako by ste sa vy mohli zapojiť do nahatej výzvy? Máme pre vás pár tipov.

Plastové veci

Jedným z najväčších problémov je používanie plastových obalov, ktoré sú vo väčšine prípadov úplne nepotrebné. Pri nakupovaní v obchode si dvakrát rozmyslite, či potrebujete každý kus zeleniny alebo ovocia dať do samostatného sáčku, z ktorého ich po príchode domov tak či tak vyberiete. Lepšou variantou sú papierové sáčky alebo žiadny obal. Taktiež odpad znížite nosením si vlastnej tašky do obchodu, ktorú budete používať dlhodobo.

Povedzte nie

Veľkým hitom spoločnosti sú kávy „to-go“, avšak poháre, v ktorých si kávu nosíme, sú obrovským zdrojom odpadu. Čo tak si zadovážiť pohár, do ktorého si budete dávať kávu? Aj takýto malý krok prispeje k zdraviu našej planéte. V reštauráciách povedzte nie slamkám a namiesto plastových pohárov využívajte tie sklenené. K zero waste prispejete aj znovu používaním nádob. Sklenená fľaša z arašídového masla môže poslúžiť ako raňajková nádoba na ovsenú kašu alebo na chia semiačka. Buďte zdravo kreatívni!

Množstvo obchodných reťazcov prechádza na predaj kozmetických produktov, ktoré nie sú v plastových obaloch. Mydlo dostanete odkrojené a zabalené do papiera. Jedným horúcim tipom na zníženie produkovania odpadu sú skvelé zubné kefky vyrobené z dreva.

Ste pripravení aj vy prispieť k ozdraveniu našej planéty a inšpirovať ďalších ľudí k postupným krokom k zníženiu vytvárania odpadu?

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!