Zdravie

Mobily nás nešetria?!

mobilDo rubrík zdravého životného štýlu pribúdajú každým dňom stovky noviniek o diétach, správnom dýchaní počas behu či o tom, koľko vitamínu C obsahuje zriedená citrónová šťava. Aj keď mužov viac lákajú zaručené afrodiziaka, vitamíny na pevné bicepsy alebo voda po holení, ktorá pleť nielen osvieži, ale aj omladí, mužský pohľad by sa mal upierať aj na zdanlivé lifestylové banality.

Koľkokrát do dňa si zájdete po čerstvé ovocie do záhrady, ako si chránite svoj zrak a naozaj si myslíte, že za mladistvou pokožkou treba hľadať len nekresťansky drahú kozmetiku? Zvykli sme si, že za peniaze sa dá všetko, preto utlmujeme migrénu omamnými medikamentmi, chudneme pomocou tabliet a zaspávame vďaka rôznym odvarom či práškom. Sme presvedčení, že ak sa z času na čas zahryzneme do presladenej cereálnej tyčinky a do stravy pridáme za lyžičku olivového oleja, žiadna viróza nemá v našom organizme ani najmenšiu šancu. Avšak šikovných bacilonosičov sa všade veľa zmestí, výnimkou teda nie sú ani vrecká na košeli či puzdrá na mobily!

Prečo je mobilománia taká nebezpečná?
Ešte predtým ako sa začnete pohoršovať, že počítač, telka a ani mikrovlnná rúra nie sú o nič zdraviu prospešnejšie a bez najmenších výčitiek ich povoľujeme aj svojim ratolestiam, musíme podotknúť, že máte absolútnu pravdu. Netvrdíme, že za všetky neurologické ochorenia môže len mobilný telefón, veď aj taká ukričaná techno hudba má svoje grády, no výstrahy sú aj pri tejto problematike dostatočne opodstatnené.

Aj keď elektromagnetické žiarenie mobilov nie je viditeľné, uchopiteľné a z puzdier sa taktiež nešíri žiadny výrazný zápach, na našom zdraví sa častá mobilná komunikácia skôr či neskôr podpíše. A to výlučne negatívne! Riziko sa zvyšuje, ak počas noci máte mobil pod vankúšom, nosíte ho vo vrecku na košeli alebo v taštičke vôkol pása. Veď načo by sme dbali o správnu činnosť srdca a zdravé pohlavné orgány?

Téma vplyvu mobilných telefónov na ľudské zdravie rozhádala viacerých svetoznámych neurológov, no väčšina z nich sa prikláňa k názoru, že nad mobilom žiadna svätožiara rozhodne nesvieti. Môže za nespavosť, depresie, poruchy pamäti, epilepsiu a svojou činnosťou dokáže podporiť aj príznaky Alzheimerovej choroby.

Preto by sme sa mali radšej vzdať (pol)hodinových telefonických konverzácií a viac dbať o čistotu našich nadupaných mobilov. Napríklad takí výskumníci z Bode Science Center zistili na mobiloch s pozitívnym mikrobiologickým nálezom prítomnosť zlatého stafylokoka, ktorý v našom tele šíri rôzne infekčné ochorenia. Nielen o infekciách, ale už aj o tumore na mozgu sa šepká v rôznych zdravovedných diskusiách. Tie nás upozorňujú na fakt, že mobily ľudské telo rozhodne nešetria!

Foto: pixmac.sk, J_ami – flickr