Zdravie

Laserová operácia očí ako najlepšie riešenie pre lenivcov s kontaktnými šošovkami?

Poznáte to. Každé ráno a večer rovnaká činnosť – vkladanie a vyberanie šošoviek z očí. Niekedy to zoberie viac ako len pár sekúnd – ak šošovka na oko zle prilne, prípadne pri nesústredení padne do umývadla.

Detail oka

Väčšina z nás – užívateľov kontaktných šošoviek – uprednostnila túto cestu korekcie dioptrií pred okuliarmi, ktoré nám nevyhovujú z mnohých dôvodov. Samozrejme, že okuliare patria do povinnej výbavy človeka s dioptrickými vadami, no najradšej by sme boli, ak by sme videli perfektne aj bez použitia ďalších pomôcok. Najmä keď sme unavení z každodennej rutiny pozostávajúcej nielen zo starostlivosti o oči ale aj  obáv, či zase nezaspíme so šošovkami na očiach, prípadne sa minie roztok a zabudli sme kúpiť nový.

To môže vyrieť laserová operácia očí. Vidieť vždy a všade, aj ráno po prebudení sa. Pre slabozrakých je to však asi len. Čo sa za tým skrýva?

Pred zákrokom musíte absolvovať prehliadku v jednom z laserových centier, na základe ktorej operatér posúdi, či operáciu očí vôbec môžete podstúpiť. Väčšinou v operácií však nič nebráni, a preto môžete prehliadku podstúpiť aj v deň zákroku. Lekár vám oči znecitliví kvapkami a poučí, kam sa máte počas zákroku pozerať. Myknutia sa báť nemusíte – ak sa pozriete inam, prípadne sa otočíte s celou hlavou, laser sa automaticky vypne. Za pár minút je po zákroku a vy dostanete špeciálnu šošovku, resp. obväz.

Tým však končí iba zákrok. Ako mnohí hovoria, laserová operácia očí je bolestivá, ale to je len zlé interpretované. Bolestivé je totiž najmä hojenie rohovky, keďže pociťujete bolesť pri dorastaní epitelu. Táto bolesť trvá zvyčajne 3-4 dni, no dá sa jej vyhnúť použitím femtosekundového laseru.

Femtolaser je špeciálny bezbolestný laser, pri ktorom môžete fungovať normálne už v deň zákroku. Rozdiel je v tom, že femtolaser robí korekciu vnútri v rohovke na rozdiel od iných laserov, ktoré robia korekciu na povrchu rohovky. Tým pádom sa bolesť pri dorastaní epitelu nedostaví, keďže nemá prečo dorastať.  O ďalších možnostiach je možné informovať sa priamo na klinike, nakoľko je každý pacient osobitý a môže mu pomôcť niečo iné.

Foto: pixmac.sk, jeff_golden (on a short break; be back soo – flickr