Kvôli zdraviu a psychickej efektivite by mal byť svetový deň bez mobilov aj dnes!

Šiesty február je síce ešte ďaleko, no čím viac sa rozhliadneme vôkol seba, tým si skôr uvedomíme nepriazeň smartfónovej situácie. Mobily nás ovládli už pred niekoľkými desiatkami rokov, no čím inteligentnejšie sú, tým efektnejšie nám prerastajú cez hlavu. Pôsobia na všetky ľudské zmysly, a to skôr v tom negatívnejšom zmysle slova.

Bez toho, aby sme v dnešnej dobe nevlastnili mobil, sa nedá ani vyjsť na ulicu. Zaumienili sme si, že ich nepretržite potrebujeme. Najväčším rizikom je fakt, že už bez nich ani nedokážeme zaspať, alebo si ich ukladáme priamo pod vankúš. Venujeme im oveľa väčšiu pozornosť než vlastnej rodine a záujmom každého jej člena.

Pohľad na moderného partnera a otca držiaceho v ruke nie dieťa, ale mobil trhá srdce. Vytrhnite sa spod nadvlády umelého žiarenia blikajúcich mobilných displejov! Vážte si aj svoj zdravý sluch a ak sa dá, majte zvuk stíšený na únosnej hranici decibelov. Každým zvýšením či hlučným vibrovaním poškodzujete svoje nervové a aj sluchové vnímanie.

Vinníkmi tejto civilizačnej choroby sme všetci, ale s istým nárokom na nápravu!

Nárok na obhajobu nemáme! Už to pôsobí viac ako klišé, že mobil je v rámci súčasného komunikačného spojenia nevyhnutným prvkom. V rámci komunikácie možno jeho prítomnosť ospravedlniť, ale čo tie neustále zapnuté mobilné dáta či sťahovanie rôznych aplikácií na zjednodušenie už aj prostých činností?

Začiatkom tejto novodobej závislosti sa stal práve prístupný internet v mobile. Ani nie tak samotný mobil môže za túto civilizačnú poruchu, ale prístup k sociálnym sieťam, hrám a možnosť mať každú informáciu ako na dlani.

Naozaj potrebujeme prijímať takú masu informácií v priebehu niekoľkých hodín? Mobil je len prostredníkom medzi nami a často skloňovaným škodlivým online svetom. Veľakrát prijímame len informácie vytrhnuté z kontextu. Nie sme teda až tak informačne zdatní a vzdelaní, ako si myslíme.

Nie sme ani tak zábavní, keď prehrávame dookola to isté video s cieľom zapôsobiť medzi istým okruhom ľudí. Dobrovoľne sa pripravujeme o zdravý zrak, trpia aj naše prsty a schopnosť selektovať pravdu od lži.

Týmto sme chceli vtiahnuť do bežného povedomia opäť jednu z najviac diskutabilných tém. Prízvukujeme, že samotný mobil taktiež dokáže nepriaznivo vplývať na ľudské zdravie. No tým väčším zlom je zapnutý prístup na internet. Tam je škála možných ochorení a porúch ešte väčšia. Denne prichádzame o osobný kontakt aj s tými, čo bývajú priamo cez ulicu. V typickej zhrbenej polohe nad uchopeným mobilom nás opäť začína pobolievať krčná chrbtica a my sa pýtame, čím to asi tak môže byť? Skúste vypnúť svoj mobilný telefón a počítajte minúty, dokým sa opäť začnete nudiť. A o to sa vaša závislosť stáva rizikovejšou!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!