Kde sťahovať MP3 ZADARMO a je to vôbec legálne?

Keď do vyhľadávača zadáte výraz „sťahovanie mp3 zadarmo“ dostanete niečo vyše 120 000 výsledkov. Je totiž obrovské množstvo stránok, ktoré stiahnutie hudby zadarmo ponúkajú, prípadne podávajú len návod na stiahnutie. A majú úspech. Väčšina ľudí si radšej stiahne hudbu z internetu, než by si ju mali kúpiť za nehoráznu cenu v obchode. Po fórach a blogoch na internete kolujú často diametrálne rozličné názory a presvedčenia o legálnosti sťahovania a porušovaní autorského práva.

Samotné sťahovanie hudby nie je nelegálne, za predpokladu, že popri tom neprebieha aj upload tohto súbou. V tomto prípade si totiž fyzická osoba podľa zákona „vytvára rozmnoženinu zverejneného diela pre svoju osobnú potrebu a na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný.“ Za takéto použitie nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu. Istú formu náhrady za odmenu však platia všetci, a to pri kúpe prázdnych cd a dvd nosičov či napaľovačiek. Tie majú totiž k cene prirátanú tzv. „autorskú daň“. Zákon porušuje len ten, kto hudbu ponúka na stiahnutie bez súhlasu autora.

Hudba na internete je však ponúkaná aj legálne.

Nie každý to postrehol, nie každého to zaujíma, pravdou však zostáva, že za posledné roky sa na internete rozbehlo aj skutočne legálne sťahovanie digitálnej hudby. Hudobný priemysel sa mení, nahrávacie spoločnosti sa prispôsobujú digitálnemu trhu a potrebám užívateľov. Tržby online legálnych obchodov s hudbou sa každým rokom niekoľkonásobne zvyšujú ako aj ich celkový počet.

Mnohí privítali možnosť pohodlného a hlavne plne legálneho prístupu k hudbe. Samozrejme nie je to zadarmo. K dispozícii sú jednotlivé skladby vo formáte mp3, ale aj celé albumy, všetky žánre a rôzni autori.

Bohužiaľ na Slovensku sa takáto služba stále nerozvinula. U našich susedov v Česku pred nedávnom ukončil svoju činnosť jediný veľký český obchod s digitálnou hudbou i-legalne.cz, kde bolo možné si za poplatok legálne stiahnuť skladby i albumy domácich aj zahraničných autorov. Fungoval 3 roky a končí kvôli pripravovanému projektu českých vydavateľstiev JetMusic, ktorý taktiež ponúkne predaj digitálnej hudby.

Zdá sa, že jedinou istotou pri legálnom sťahovaní za poplatok zostáva možnosť stiahnutia hudby cez iTunes: http://www.apple.com/itunes/download/

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 999 € a sledujte TV prenosy zadarmo!