Káva ako prostriedok prevencie závažných ochorení

Po celé roky lekári upozorňovali na negatívne dôsledky pitia kávy pre naše zdravie. Pravdepodobne ste sa dozvedeli, že káva zvyšuje krvný tlak, vedie k ochoreniu srdca, je príčinou vredov alebo cukrovky. Ale stále viac výskumov v tejto oblasti tieto tvrdenia a vieru spochybňuje. Samozrejme, rovnako ako všetko ostatné, nemala by byť káva predmetom nadmerného užívania.

V čom je pre nás dobrá?

Mnohé nedávno publikované štúdie naznačujú, že káva má od negatívnych dopadov ďaleko. Teraz sa výskumníci domnievajú, že káva môže znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2, Parkinsonovej choroby, demencie, mozgovej príhody, rakoviny pečene, rakoviny obličiek a prostaty. Možno o dôvod viac, prečo využiť výhodný predaj kávy, v ktorom si určite tú svoju obľúbenú vyberiete aj vy.

Káva znižuje hladinu glukózy v krvi a dokonca môže zvýšiť metabolickú aktivitu alebo množstvo bifidobaktérií v gastrointestinálnom trakte.  Tá čerstvá, priamo z pražiarne kávy je vyrobená z organických celých zŕn pestovaných bez pesticídov a môže pomôcť chrániť sviežosť vášho mozgu a svalového tkaniva. Aby bola prospešná, mala by byť konzumovaná a pitá v miernom množstve a bez zbytočných dochucovadiel. Odporúčajú sa 4, maximálne 5 menších šálok denne.

Čo je kofeín?

Kofeín je najpoužívanejšou drogou na svete. Jej užitočnosť alebo poškodenie závisí od toho, ako sa používa. Kofeín poskytuje energiu, čím blokuje normálny účinok adenozínu. Adenozín zvyčajne spomaľuje činnosť mozgu a spôsobuje ospalosť. Niektorí ľudia sú však na kofeín citlivejší a dobre ho netolerujú, čo sa prejaví na nočnom ponocovaní.

Úroveň kofeínu a jeho sila závisí od druhu zŕn, spôsobu praženia a samozrejme aj samotnej prípravy kávy. Ak chcete, aby bola kvalitná káva spolu s moderným kuchynským drôteným programom súčasťou vášho bývania, neváhajte si ju vybrať podľa našich odporúčaní. Spolu s jej povzbudzujúcimi účinkami a prínosom pre zdravie bude váš život na tom zas o niečo lepšie.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!