Zdravie

Flexibilné stravovanie

Ciele vo váhe a celkovom výzore si dáva zrejme každý, horšie už je s hmotnosťou niečo urobiť, pretože nie každý má dostatočné informácie na to, aby si vedel zostaviť jedálniček a vedel, ako efektívne cvičiť. Čoraz viac sa začína do povedomia dostávať flexibilné stravovanie, ktoré nie je žiadnou diétou, je len cestou, kedy môžete jesť všetko, čo vám chutí, no v rozumnom množstve a nutričných hodnotách. Jediné, čo musíte začať poctivo robiť, je rátať makronutrienty.

Zostavte si plán

Ak si myslíte, že si dokážete zostaviť plán svojho stravovania sami, nájdete množstvo užitočných rád na internete. Musíte začať s vyrátaním kalórií, ktoré vaše telo za deň spotrebuje bez toho, aby ste robili nejakú extra fyzickú aktivitu. Toto číslo vám udá počet kalórií, ktoré ak za deň príjmete, tak si budete udržiavať hmotnosť – ani nepriberiete, ani neschudnete. Ak túto hodnotu prekročíte, naberáte na váhe. Ak pôjdete do deficitu, tak redukujete. Jednoduchá rovnica. Potom si vypočítate (najlepšie automaticky v predurčenom vzorci) koľko by ste za deň mali prijať gramov proteínu, karbohydrátov, tukov a vlákniny.

Takto získate všetky potrebné čísla, ktorých sa musíte vo svojom stravovaní držať a každý deň ich dosiahnuť. Takýto spôsob stravovania sa nazýva IIFYM (z angl. if it fits your macros = ak to sedí vašim makrám). Môžete si počas dňa dopriať, čo len chcete, ale nemali by ste prekročiť udanú hodnotu makronutrientov. Ak si teda dáte napríklad čokoládu, tak ostatné jedlá musíte prispôsobiť, aby ste neprekročili svoje denné limity.

Ťažký začiatok

Na začiatku je veľmi ťažké zistiť, ako máte nakombinovať jedlá tak, aby ste sa dostali a neprekročili (ale ani výrazne neznižovali) denný limit všetkých makronutrientov. Zo začiatku sa vôbec nestresujte, ak sa vám nepodarí hodnoty dodržať úplne, musíte sa neučiť zloženia mnohých produktov a správne ich pospájať. Pomôžu vám aj mobilné aplikácie, kde si môžete svoje jedlo, ako aj športovú aktivitu nahadzovať.

Foto: pixabay.com