Dom ako z rozprávky

Dom je záväzok často na celý život, pretože je predpokladom, ak si niekto postaví alebo kúpi rodinný domček, za priaznivých podmienok sa z neho už zrejme neodsťahuje. Avšak, v novom dome sa musíte jednoznačne cítiť nanajvýš pohodlne, bezpečne, musíte mať pocit, že je to naozaj váš domov, nie len spleť stien a nábytku a mali by ste v ňom radi tráviť čas. Preto je dôležité, aby ste pri kúpe alebo stavbe domu vsadili na predstavy o vysnívanom dome!

Predstavy verzus realita

Každý z vás sníva o niečom úplne odlišnom, a práve to je dôvod, aby ste robili kompromisy, ak nekupujete dom na vlastnú päsť a nebudete v ňom bývať sám. Predstavy sa líšia od pohlavia, veku, ale aj profesie, pretože ak niekto podniká, potrebuje mať viac priestoru v dome na svoje pracovné veci a naopak, ak je niekto úradník, nepotrebuje mať doma žiadnu pracovňu ani sklad. Taktiež treba myslieť na už narodené alebo potenciálne deti a ich detské izby.

Najdôležitejšie je rozhodnúť sa, či bude dom len prízemný, alebo bude mať poschodia, ako budú izby po dome rozmiestnené a ako bude každá z nich využitá. Otázka nábytku sa zväčša rieši až po kúpe alebo stavbe domu, pretože predstavivosť, ako sa kde čo hodí, funguje lepšie, keď už stojíte v samotnom priestore domu. Rozdiel je aj v tom, či si necháte urobiť rôzne projekty rodinných domov, alebo si zakúpite dom na kľúčik, alebo si kúpite starší domček, ktorý je treba zrekonštruovať. Pri dome na kľúč je dopredu navrhnuté rozmiestnenie izieb a často sa už z priečkami alebo miestnosťami hýbať nedá, no pri projektoch máte vy hlavné slovo, určíte si plán domu a môžete do neho aj zasahovať, kým sa dá.

Nič nenechajte na náhodu

Nech už si zvolíte akúkoľvek formu výstavby rodinného domu, vždy robte kontrolu! Aj robotníci sú len ľudia a môže sa im stať, že niečo nevyjde tak, ako by malo a kým si to nevšimnete vy, oni to sami neopravia alebo neprerobia. Ak si staviate dom sami, mali by ste myslieť na všetky stroje, ktoré sú pri stavbách nevyhnutné. Síce nie sú potrebné žiadne žeriavy, no vysokozdvižný vozík alebo kvalitná kladka vás odbremenia od nosenia tehál či iných ťažkých materiálov.

Keď už dom stojí, vtedy prichádza najhoršia a najťažšia robota pre ženy žijúce v domácnosti. Pri stavbách a rekonštrukciách je nevýhodou to, že sa neskutočne práši aj niekoľko týždňov po samotnom procese. Po dokončení je potrebné niekoľkokrát umyť podlahy, pozametať aj povysávať, poumývať dôkladne okná, keďže môžu byť od farby a čo je hlavné, vyvetrať. Ak je už interiér stavby použiteľný, vtedy prichádza na rad dokonalý, vytúžený a krásny nábytok. Nakupovanie a výber zariadenia domu je zvlášť pre ženy výsostným potešením a radosťou, pretože môžu utrácať peniaze, robiť si radosť a nakupovať do bezvedomia. Tak im to, manželia či partneri, dovoľte!

Ak chcete svojim najdrahším polovičkám ulahodiť v novom dome ešte viac, mali by ste vedieť, že väčšina žien sníva o krásnom krbe v obývačke. Tak jej jeden doprajte, ale rozhodnite sa pre biokrb do domu, ktorý je vhodnejší pre životné prostredie a navyše vytvorí rovnakú, ak nie krajšiu atmosféru počas chladných, romantických večerov ako obyčajný už dávno opozeraný krb.

Foto na titulke: Pixmac.sk, عــآآدل ✽ ˢᵉᶰᶤᵒʳ ²º¹² – flickr

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!