Šport

Dôležité informácie o grandslamových turnajoch

Tenisový kalendár je poriadne nabitý, no sú štyri turnaje, na ktorých tenisti odriekajú účasť len ťažko. Sú nimi grandslamové turnaje, v ktorých sa hrá nielen o body a peniaze, ale aj o nezmazateľné zápisy do tenisovej histórie.

Napriek horúčavám tenis milujú

Grandslamová časť sezóny tradične začína v Austrálii, kde ľudia tenis milujú. Tento rok navštívilo Melbourne Park takmer 730-tisíc divákov, ktorých neodradili ani tradičné horúčavy. Tie sa počas austrálskeho leta šplhajú k 35 až 40 stupňom Celzia. Rozhodca má dokonca právo za neznesiteľného tepla prerušiť zápas. Okrem tvrdého povrchu sa hrávalo aj na tráve a jediným hráčom, ktorý vyhral Australian Open na oboch povrchoch je Švéd Mats Willander.

V Rod Laver Arene sa doposiaľ odohralo aj najdlhšie grandslamové finále, v ktorom po 5 hodinách a 53 minútach Novak Djokovič pretlačil Rafaela Nadala.

Nadalove kráľovstvo v Paríži

Druhý grandslam je pomenovaný po francúzskom vojnovom pilotovi Rolandovi Garrosovi. V roku 1913 ako prvý preletel Stredozemné more a tiež bojoval v 1. svetovej vojne. Tenisový turnaj sa ako jediný z veľkej štvorky hrá na antuke. V skutočnosti je podkladom kurtov vápenec a antuka tvorí len malú trojmilimetrovú vrstvu. Tento nápad vznikol ešte v roku 1880, keď bratia Renshawovia posýpali trávnaté kurty akýmsi práškom proti vädnutiu trávy.

Mužským rekordérom French Open je s 10 titulmi Rafael Nadal, ale ešte o tri viac získala Margaret Courtová. Paríž je považovaný za mesto módy a tradičnejším módnym doplnok sú tzv. panama klobúky.  

Wimbledon je snom každého tenistu

Jednoznačne najprestížnejším turnajom je Wimbledon, v poradí tretí grandslam. Biele oblečenie, žiadne reklamné pútače či jahody so šľahačkou. To sú tradície, bez ktorých si už ani nevieme tento turnaj predstaviť. Wimbledon je turnajom snáď s najdisciplinovanejšími divákmi a vyhrať ho je snom každého mladého tenistu. Na zápasoch nechýbajú členovia kráľovskej rodiny či rôzne hviezdy šoubiznisu. Obľúbenou časťou areálu All England Clubu je Hedman Hill, kde diváci môžu sledovať zápas na veľkoplošnej obrazovke.

Tradičným problémom je britské počasie či holuby, ktoré odháňa špeciálne vycvičený jastrab.

Tenisový areál v blízkosti letiska

Grandslamová sezóna sa tradične končí na US Open. Tento turnaj je charakteristický hneď niekoľkými faktami. Najdlhší zápas tenisovej histórie tu rozhodne neuvidíte, keďže v rozhodujúcom sete sa hrá klasický tajbrejk. Spomedzi turnajov veľkej štvorky ho možno označiť za najhlučnejší. Nie je to len kvôli nedisciplinovaným divákom, ale najmä vďaka letisku Johna Fitzgeralda Kennedyho, ktoré sa nachádza v blízkosti dvorcov vo Flushing Meadows. Tenisový areál dostal meno po Billie Jean Kingovej, ktorá má veľkú zásluhu na sprofesionalizovaní ženského tenisu.

Finálové zápasy sa hrajú na štadióne Arthura Ashea, ktorý je s kapacitou 20-tisíc divákov vôbec najväčším.

Na záver pridávame skvelé infografiky, vďaka ktorým sa dozviete ďalšie množstvo zaujímavých faktov.

Najlepší hráči

Zaujímavosti na tému výstroje

Grandslamové trofeje

Pikošky o jedle

A nemôžu chýbať zábavné fakty

Zdroj infografiky: shopalike.sk