Štýl

Dokážete si správne vybrať nábytok do obývačky?

Obývacia izbaMyslíte si, že je výrazný rozdiel zariadiť malú a veľkú obývačku? Platia nejaké pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať? Samozrejme, že pri veľkej obývačke platia určité špecifiká, ktoré pri malej neplatia. Pretože umenie zariaďovania izieb spočíva v hre s priestorom – optické klamy na zväčšenie či zútulnenie izieb používajú dizajnéri neustále. Veľa svetla a zrkadiel, hra s farbami do malej, do veľkej vytvorenie zón, veľké kúsky dekorácie či mohutnejší a vyšší nábytok.

Aká sedačka do malej izby?

Vyhnite sa veľkým a masívnym kusom nábytku, ktoré by izbu ešte viac zmenšili. Stavte na minimalistický štýl menších rozmerov. Vyberte si sedaciu súpravu, ktorá nebude zaberať polovicu obývačky a to doslova. Vhodnejšia je nižšia sedačka, menších rozmerov a hranatých tvarov, ktorú pritisnite čo najbližšie k stene, aby zaberala, čo najmenej miesta. Potrebujete prídavné sedenie? Nekupujte tučné kreslá, dajte prednosť jednoduchým stoličkám s polstrovaním prípadne s vankúšikmi. A hlavne – využívajte priestor v rohoch.

Aká sedačka do veľkej izby?

Do veľkej izby je ideálna veľká rohová sedačka. Ale pozor, tentokrát ju netlačte ku stene, nechajte jej po krajoch aspoň pol metra odstup. Vytvorte rôzne zóny – konverzačnú, pracovnú, jedálenskú alebo čiateľskú. Rozmiestnite nábytok po miestnosti rovnomerne a zóny viditeľne oddeľte. Ďalším trikom sú veľké obrazy či fotografie miesto množstva malých, sektorové koberce a závesy či iné textílie pre útulný a príjemný vzhľad.

Dôležitý je aj vzduch

Pravidelne kontrolujte teplomerom teplotu vzduchu – izbová teplota je od 18,5–21,5°C. Hlavne v zime to nepreháňajte s kúrením, ktoré vysušuje vzduch. A to je ďalšie dôležité kritérium – vlhkosť vzduchu, ideálna hodnota vlhkosti je 50-60%, keď je táto hodnota pod 50 %, vzduch začína byť suchý a nie a ohrozuje nás – ľahšie sa šíria choroby, sliznica dostáva zabrať a po čase nám môže tiecť krv z nosa. Preto je okrem zariadenie obývačky dôležitý aj vzduch v nej.

Foto: pixmac.sk, Missy Caulk – flickr