Diagnóza workoholik

Pracovné nasadenie, odmietanie sociálneho života, uprednostňovanie povinností pred zábavou a oddychom sú jasné znaky ľudí závislých od práce, takzvaných workoholikov. Keď sa práca stane prioritou a všetko ostatné ide stranou, mali by ste spozornieť, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou nechávate iné potrebné veci na neskôr, nevenujete sa svojej rodine, priateľom a záľubám. Pokiaľ by ste ukryli medzi kolegov v kancelárii mini kameru, už podľa pozorného sledovania správania, by ste nemali problém odhaliť, kto z nich je s istotou workoholik.

Ako by ste mali pracovať na svojom workoholizme?

Workoholizmus môžeme považovať niekedy za kvalitu človeka, pokiaľ si to vie korigovať, v opačnom prípade ide o stav, ktorý môže mať negatívny dopad na váš súkromný život. Práca by sa nemala stať vašou jedinou aktivitou, ktorú robíte a ktorej venujete celý svoj čas, pretože váš organizmus a hlava nie sú prispôsobené len na neustále pracovné nasadenie. Oddych, regenerácia a záujmy mimo práce je to, čo robí život krajším. A nie, naozaj nemusíte všetko dokončiť hneď.

U workoholikov je problém ten, že si myslia, že keď nedokončia svoju prácu okamžite, bude problém. Avšak, v mnohých prípadoch ani nemajú stanovený žiadny deadline a len chcú stihnúť toho čo najviac, aby mohli v konečnom dôsledku urobiť za čo najkratší čas ešte viac. A presne tu sa spúšťa ten kolobeh. Workoholik jednoducho nevie povedať práci nie a aj napriek tomu, že ho doma čaká rodina, tak postaví svoj pracovný život na prednejšie miesto. Máte pocit, že toto je správne? Práca s vami nepôjde na výlet do hôr a ani vám nenavarí dobrú večeru.

Jeden život

Nastavte si určitý počet hodín, ktorý za deň maximálne odpracujete a nad limit choďte len v naozaj nevyhnutných prípadoch, kedy sa inak nedá. Vaša rodina a váš osobný život si zaslúžia, aby ste im venovali čas a odpútali svoje myšlienky od povinností, ktoré vás čakajú. Práca je síce vašim živiteľom, no nikdy vám nenahradí to, čo príde po pracovnom čase. Majte na pamäti to, že svoj život máte pred sebou len jeden. Nechcete sa predsa zobudiť o päť rokov a zistiť, že ste mimo práce vôbec nežili.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!