Šport

Cvičenie s BOSU

Všetci pravidelne cvičiaci ľudia a všetci tí, ktorí sa aktívne o cvičenie a jeho inovácie zaujímajú, už určite počuli a zrejme aj na svojej koži vyskúšali rehabilitačnú, fyzioterapeutickú a zároveň aj fitness pomôcku BOSU (z angl. both sides up, tz. obe strany hore). BOSU je vlastne balančná podložka, ktorá pomáha posilňovať najmä vnútorné hĺbkové svaly, ktoré tvoria skupinu CORE. Cvičenie s BOSU môžete zaradiť do tréningu v posilňovni alebo rovno zamieriť na skupinovú hodinu. A že sa teda poriadne zapotíte, to spoznáte už po pár minútach.

Kardio lekcia

Na kardio lekcii BOSU sa striedajú kardio cviky s posilňovacími. Najdôležitejšie pri aktívnom posilňovaní CORE je mať tieto svaly aktivované, a to sa vám podarí narovnaním chrbtice a vedomým vyťahovaním krku a hlavy dohora. Ak budete vedieť udržať rovný chrbát, neohýbať ho, pracujete správne a so správnymi partiami. Na kardio lekcii s BOSU sa pripravte na (zväčša) intervalový tréning, do ktorého sú vsunuté posilňovacie sekcie. Tu sa lektor hrá s tepovou frekvenciou a snaží sa ju dostávať do vyšších a potom nižších hodnôt.

BOSU je celkovo pomôcka náročná na koordináciu (ide v podstate o akoby zrezanú loptu), pretože ak ju máte položenú na platforme, stojíte na polo lopte, ak ju máte platformou nahor, musíte udržať ťažisko, aby sa vám BOSU nehýbalo do strán. Jediným spôsobom, ako to urobíte, je silným bruchom a CORE svalmi. Akonáhle ich spevníte, prestanete sa triasť a BOSU zrazu bude úplne pevné.

Oporné body

Na balančných podložkách je nutné mať oporné body, aby vaše telo vedelo reagovať a doslova nepadlo na stranu. Preto je nutné mať kvalitnú pevnú obuv, ktorá chodidlu dodá stabilitu. Pri cvičení na zemi sú potrebné minimálne tri oporné body (čím viac ich je, tým je cvičenie ľahšie), pre pokročilejších a silnejších sú potom variácie s odoberaním jedného oporného bodu, na čo však musíte mať už hlboké svaly vypracované.

Foto: pixabay.com