Zdravie

Cukrovka i hypertenzia vám môže vážne poškodiť zrak

Sietnica je síce naozaj malý kúsok ľudského tela, no jej ochorenia môžu spôsobiť obrovské problémy. Prečítajte si, ako rozpoznať príznaky najbežnejších ochorení sietnice a ako sa ich vyvarovať.

Ochorenie oka by ste nemali v nijakom veku podceňovať, zvlášť v prípade sietnice. Ide totiž o najcitlivejšiu a zároveň najpodstatnejšiu súčasť ľudského oka. Funguje na princípe fotoreceptorov, tie zachytia svetelný vnem a odošlú ho ďalej do mozgu.

Sietnica tvorí vnútornú vrstvu oka, je to vlastne tenká a priehľadná membrána, zložená zo svetlocitlivých buniek, tyčiniek a čapíkov. Sietnica spĺňa nenahraditeľnú úlohu pri čítaní, šoférovaní, skrátka pri akejkoľvek činnosti, ktorá si vyžadujú ostré a periférne videnie.

Takmer všetky ochorenia sietnice majú vážny charakter a sú natoľko nebezpečné, že pokiaľ sa ich nepodarí odhaliť včas, môžu spôsobiť trvalé poškodenie zraku, či dokonca úplnú slepotu.

Odlúpenie sietnice sa dá liečiť

Existuje veľa ochorení sietnice, medzi pomerne častý a nebezpečný jav patrí odlúpnutie (odlúčenie) očnej sietnice od cievnatky. Objavuje sa najmä u ľudí v strednom a staršom veku, najčastejšie súbežne s iným očným ochorením, napríklad krátkozrakosťou, alebo úrazom oka. Sietnica postupne stratí citlivosť na svetlo, čím dochádza k vážnemu a trvalému poškodeniu zraku.

Medzi najbežnejšie príznaky patria záblesky vo videní, typickú sú tiež mihotavé čierne bodky, najlepšie odhaliteľné pri pozeraní sa na biely podklad. Dobrou správou je, že pokiaľ sa na toto ochorenie príde včas, očný lekár vďaka modernej liečebnej technológií dokáže sietnicu priložiť k pigmentovej vrstve, čím sa dôsledky ochorenia minimalizujú.

Choroba sietnice ako následok cukrovky

Mnoho ochorení sietnice vzniká ako následok iných vážnych chorôb. Diabetická retinopatia sa napríklad veľmi často vyskytuje u ľudí trpiacich cukrovkou. Dôvodom je nadmerné množstvo glukózy v krvi, ktorá upcháva a poškodzuje malé cievy očnej sietnice, čo môže viesť až k úplnej slepote. Okrem ciev, diabetická retinopatia poškodzuje aj centrálnu časť sietnice – makulu, inak nazvanú žltá škvrna, ktorá je nevyhnutná pre ostré videnie oka.

Ide o nebezpečné ochorenie, ktorého príznaky si nemusíte dlhšiu dobu ani všimnúť. V neskoršom štádiu sa na sietnici môže objaviť tekutina či krvácanie, alebo dokonca malé infarkty oka. V závislosti od toho, v akom štádiu vyšetrenie odhalilo ochorenie, lekár môže pristúpiť k zákroku laserom, injekciám alebo k operácií. Liečba dokáže ochorenie iba zastaviť alebo spomaliť, nie však úplne odstrániť. Aká je prevencia?

Ak ste diabetik, v žiadnom prípade by ste nemali podceňovať pravidelné prehliadky u očného lekára, ako aj vyšetrenie očného pozadia minimálne raz za rok. Lekári taktiež odporúčajú pravidelné merania hladiny krvného cukru a vzdanie sa alkoholu a cigariet.

Vysoký krvný tlak spôsobuje viaceré ochorenia

Cukrovka nie je jediné ochorenie, ktoré môže spôsobiť vážne problémy so zrakom. Ak máte vysoký krvný tlak a neliečite sa, mali by ste spozornieť. Ten totiž môže spôsobovať hypertenznú retinopatiu, ochorenie, ktoré si v prvotných štádiách nemusíte ani všimnúť.

Pri vysokom krvnom tlaku dochádza k chronickým zmenám v cievach očného pozadia, pri vysokom a prudkom zvýšení krvného tlaku tekutina presakuje z ciev až do sietnice. Neskôr sa môžu objavovať výpadky v zornom poli a zníženie zrakovej ostrosti.

Našťastie, vhodne nastavená liečba hypertenzie, ktorej výsledkom je zníženie krvného tlaku, výrazne pomáha s odstránením tohto očného ochorenia.  

Na niektoré ochorenia neexistuje liečba

Vysoký krvný tlak môže stáť aj za ďalším ochorením sietnice – takzvanou cievnou oklúziou. Dochádza pri nej k poruche cievneho prietoku a to buď v žilách, alebo artériách sietnice. Najčastejším symptómom je náhla a bezbolestná straka zraku v danom oku či videnie akoby cez clonu. Ide o veľmi vážnu vadu, pri prvých príznakoch treba čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc lekára.

Medzi najbežnejšie ochorenia sietnice ešte patrí vekom podmienená degenerácia už spomínanej makuly, čiže miesta najostrejšieho videnia v oku. Objavuje sa vo vlhkej alebo suchej forme, tá tvorí až 80 percent prípadov. Žiaľ, práve na túto suchú formu ochorenia neexistuje zatiaľ úspešná liečba.

Medzi varovné príznaky patrí rýchly pokles zrakovej ostrosti a strata centrálneho videnia. Lekári v rámci prevencie odporúčajú viesť zdravý životný štýl a zaradenie do jedálnička potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín.

Preventívky vám môžu zachrániť zrak

Chcete byť aj po štyridsiatke bez okuliarov? Odborníci sa zhodujú, že najvhodnejšou prevenciou všetkých očných ochorení sú pravidelné kontroly u očného lekára. Ak z ničoho nič spozorujete zmeny vo videní, nemali by ste tieto varovné príznaky ignorovať a rovno navštívte odborníka.

Výhovorky nie sú na mieste, či už je to očná klinika v Bratislave alebo v inom meste, takmer v každom kúte Slovenska nájdete špičkových profesionálov, ktorí využívajú moderné vyšetrovacie a liečebné technológie. Liečbe zraku tak už nič nestojí v ceste.

Foto: pixabay.com