Šport

CORE – silné vnútorné svalstvo

Šport je čoraz väčšou súčasťou našich každodenných životov. Je toľko druhov a typov cvičenia, že je takmer nereálne, aby si každý jeden z nás nevybral to správne pre seba. Také, ktoré ho bude baviť, napĺňať, bude ho robiť s radosťou a pravidelne. V posledných rokoch sa však v súvislosti s cvičením spomína CORE – skupina vnútorných svalov a nutnosť mať ho vybudované.

Čo je CORE?

CORE je hlbokostabilizčaný systém chrbtice a zahŕňa všetky svaly, ktoré sa podieľajú na jej spevnenia počas všetkých pohybov. Do skupiny svalov CORE zaraďujeme panvové svaly, bránicu, šikmé brušné svaly, vzpriamovač trupu a priamy sval trupu. Na to, aby ste vykonávali fyzickú aktivitu správne a efektívne, musíte pracovať na posilňovaní práve týchto svalov. Bez ich posilnenia, samozrejme, aktivitu budete schopný vykonať, no zapojíte svaly, ktoré nie sú na daný pohyb určené.

Neefektívne cvičenie

Skvelým príkladom sú „brušáky“ na šikmej lavičke so zapretými nohami. Na to, aby ste zapojili CORE, musíte mať úplne rovnú chrbticu a hlava ide do jej predĺženia, pohľad vpred. Takže „brušákmi“ nechceme posilňovať priamy brušný sval (horný), ale vnútorné svalstvo. Ak takýmto spôsobom začnete cvičiť, mnoho cvičiacich budú bolieť nohy a bedrovodriekový sval (umiestnený v prednej hornej časti stehna pod bedrom). Znamená to, že váš CORE je natoľko slabý, že prácu odvádza sval, ktorý nie je na tento pohyb určený a cvičenie nie je efektívne.

Posilnenie CORE

Na posilňovanie svalov CORE je výborné bosu (skratka z angl. both sides up – obe strany hore), polovičná lopta. Ide o balančnú pomôcku, pri ktorej najviac zapájame spomínané svaly. Skúste bosu zapojiť do svojho cvičenia, pridávajte hlboké drepy (zároveň okrem CORE pracujete na svaloch zadku, stehennom svale a hamstringoch), výskoky a zoskoky na guľatú časť bosu či jednoduché planky (môžete využiť obe strany). Nielenže si tak vybudujete obrovskú stabilitu, ale vaša chrbtica nebude zaťažená a cvičenie bude efektívne.

Foto: pixabay.com