Ostatné články

Čo všetko sa môžete naučiť sami

S dnešnými možnosťami sa môžete naučiť prakticky všetko sami. Máte k dispozícií múdre knihy a internet a nič viac nepotrebujete. Na to, aby ste vedeli, čo všetko, ako a hlavne kde sa môžete naučiť, by som potreboval asi tak nekonečný článok. Ale v tomto jednom článku vám aspoň ukážem, kde sa môžete naučiť skvelo programovať a tiež niečo pre tých, ktorí majú záujem naučiť sa alebo zdokonaliť sa v jazyku. Kde teda začať s programovaním?

code-1076533_640

Naučte sa programovať

Záleží od toho, čo už viete. Hovoria vám niečo programovacie jazyky ako Python, HTML, JavaScript či PHP? Základy o nich vám pomôžu získať knihy o programovaní, prípadne voľne dostupné články na internete. Je lepšie vedieť, do čoho idete, ako slepo skočiť do tejto problematiky. Nieže by sa to nedalo, jasné, že sa dá, ale je to takto lepšie pre váš ďalší progres. A potom navštívte skvelú internetovú stránku. Aj keď oslovenie „internetová stránka“ je pre ňu asi trošku dehonestujúce, pretože je skôr internetová akadémia. A zadarmo.

Navštívte Codecademy.com, a tam sa môžete naučiť programovať vo všetkých vyššie spomenutých programovacích jazykoch + ešte ďalšie. Okrem toho máte možnosť naučiť sa tvoriť internetové stránky. A to naozaj všetko zadarmo. Učíte sa tým, že si to rovno skúšate, žiadne zbytočné poučky. Tu sa kladie hlavný dôraz na prax, teória nie je až taká dôležitá. Potrebujete pre seba svoj vlastný web? Skúste si ho vyrobiť vy sami. Aj vďaka tejto stránke to zvládnete.

Ako sa naučiť cudzí jazyk

Učiť sa jazyk jedným spôsobom nie je tá najlepšia cesta, akú si môžete vybrať. Skombinujte viacero možností. Rozhodne vám nesmie chýbať jazyková literatúra pre samoukov, kde získate najjasnejšie vysvetlenú gramatiku a pravidlá. Existujú aj skvelé internetové stránky resp. aplikácie do smartfónu, jednou z najvychytenejších je Duolingo – môžete sa tu učiť všetko od španielčiny cez dánčinu až po ruštinu. Samozrejme hlavným vyučovacím jazykom je angličtina. Vďaka Duolingu si rozšírite hlavne slovnú zásobu a bude vás „niekto“ kontrolovať, či píšete správne. Okrem toho nezabúdajte ani na filmy, videá či knihy v cudzom jazyku. Ideálne sú filmy s titulkami v rovnakom jazyku, nech máte aj vizuálny kontakt s hovoreným slovom. Ak spojíte tieto tri metódy, pokroky uvidíte už po prvých dňoch.

Ilustračné foto: pixabay.com