Zdravie

Citlivé zuby trápia aj silných chlapov!

usmevKreslo u zubného lekára nie je ani príliš horúce, ani studené, nehryzie, neštípe, no rešpekt pred ním majú aj tí najväčší borci. Mnohí nechodia na preventívnu zubnú prehliadku, ktorá by nám veľmi pomohla. Radšej si budeme prikladať mrazivé kocky ľadu na líce, z lekárničky skonzumujeme všetko, na čom je uvedené proti bolesti, alebo sa v tom najhoršom prípade necháme dentálnymi problémami utápať. Bolesť zubov ignorovať nedokážeme, ak sa aj nachvíľu utíši, netreba si prihlúplo namýšľať. Príde ďalšia a omnoho neznesiteľnejšia!

Bolesti sa budú len stupňovať, samozrejme, za predpokladu, že nevyhľadáte odbornú lekársku pomoc, nezistíte, čo sa za bolestivou reakciou skrýva a budete sa s hrdosťou hrať na pána zubára. Tí, ktorých trápia citlivé zuby, by rozhodne dokázali napísať (veľ)román o tom, ako nemôžu vdychovať mrazivý vzduch, ako podráždene reagujú ich zubné krčky na studené či horúce nápoje. Nejedna životná skúsenosť ich utvrdila aj v tom, že ani kyslé potraviny nemusia byť pre nich tým pravým orechovým, no pahltnosť nepopustí.

Prvá pomoc pri citlivých zuboch?

Ak by sme boli slepými idealistami, odporučili by sme vám vyvarovať sa všetkým jedlám a nápojom, ktoré bolestivú reakciu vyvolávajú. Samozrejme, vieme, že je nemožné nedopriať si horúci čaj, sladkú čokoládu alebo kyslý citrón so svojimi úžasnými detoxikačnými účinkami. Ďalej je nevyhnutné napomínať, aby ste používali zubnú pastu, ktorá je určená výlučne na citlivé zuby, a dentálnu hygienu uskutočňovali po každom jedle. Márne si budete kupovať zubnú pastu s obsahom fluoridov, môžete sa chváliť aj tou najsenzačnejšou elektrickou kefkou, pokiaľ si neosvojíte správnu techniku čistenia zubných i medzizubných priestorov a neodstránite príčinu zvýšenej citlivosti, bolesti nepominú.

Pravda je však taká, že nielen nepominie bolesť, ale výrazne sa začne zhoršovať stav zubnej skloviny, dôjde k zvýšenému riziku vzniku zubných kazov a to býva začiatkom omnoho vážnejších problémov so zubami. Či sa už za vašou bolesťou skrývajú odhalené zubné krčky alebo oslabenie skloviny na niektorej časti zubu, bez správnych ťahov s kefkou sa to rozhodne zlepšovať nebude.

Nie je dôležité koľkokrát, ale ako si svoje zuby čistíte. Zabudnite na staré, ošúchané a tvrdé kefky, zuby si nedrhnite, ale jemnými pohybmi v smere od ďasna k zubu zotierajte povlak. Nedostatočná zubná hygiena stála pri vzniku už nejednej precitlivenosti zubov. Veď nie je nič horšie, ako mať v ústach plno baktérií a čakať, kedy vniknú do obnažených kanálikov alebo poškodia, respektíve oslabia povrch zubov. Preto by bolo vhodné pouvažovať, či návšteva u dentálnych hygienikov je len takým ďalším módnym trapasom, alebo dôležitým krokom v živote každého vzorného chlapa.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD