BMW – bavorský luxus na kolesách

Značka BMW je v motoristickom svete jedným z najslávnejších a najrešpektovanejších pojmov. Automobilka oslávila pred dvoma rokmi storočnicu existencie a čo sa týka výroby luxusných športových automobilov, patrí stále k svetovej špičke.

Vznik sa datuje do vojnového obdobia

História automobilky siaha do obdobia 1. svetovej vojny, keď spoločnosť známa ako Bayerische Motoren Werke vyrobila slávny lietadlový motor s označením Illa, ktorý sa osádzal do bojových lietadiel značky Fokker. Dopyt po bojovej technike počas vojny zapríčinil rýchly rast spoločnosti. Po nej sa však vďaka mierovým zmluvám musela preorientovať na inú oblasť záujmu a začala tak vyrábať farmárske stroje a vlakové brzdy. V roku 1932 zostrojila svoj prvý kompletný automobil.

K výrobe lietadlových motorov sa spoločnosť ešte raz vrátila počas 2. svetovej vojny. Po nej už nikdy komponenty do lietadiel nevyrábala a venuje sa iba autám a motocyklom. Od roku 1945 sa vyprofilovala na jednu z najslávnejších automobilových spoločností na svete, ktorá počas tohto obdobia niekoľkokrát zmenila smerovanie celého strojárskeho priemyslu.

Čo sa chystá v tomto roku?

Automobilka naplánovala na aktuálny rok predstavenie desiatich nových modelov. Tým najočakávanejším je jednoznačne nová generácia BMW radu 3. Ide doposiaľ o najpredávanejší model automobilky a keďže jeho posledné vydanie má už šesť rokov, nastáva čas pre nástupcu. Ten príde na trh asi v septembri tohto roka. Ďalším dlhoočakávaným modelom je nová X5. Automobil s týmto označením bol prvýkrát uvedený na trh ešte v roku 2000 a asi pred mesiacom bola predstavená už jeho štvrtá generácia. V tomto roku vyhlásil bavorský gigant frontálny útok aj na scénu luxusných SUV. Najnovší model s označením X7 má byť priamym konkurentom Audi Q8, Mercedesu GLS a hlavne Range Roveru, ktorý vládne tejto kategórií.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!