Zdravie

Ako zvládať chlad a naučiť sa efektívne otužovať?

Zima a chlad nie sú veľmi príjemnými pocitmi, no aj takéto vonkajšie vplyvy musí ľudské telo zvládať. Pred zimou najradšej utečieme do teplej a vyhriatej izby. Poistíme sa niekoľkými vrstvami oblečenia a užívame si tento príjemný stav. Teplo je síce potrebné, ale pre posilnenie imunitného systému sa treba adaptovať aj v chladnejšom prostredí. Najúčinnejšou metódou je akceptovať výzvu postupného, efektívneho otužovania.

Začať treba ihneď, nie zajtra a už vôbec nie až po sviatkoch. Všetko sa to môže opäť zvrtnúť v nesplnené novoročné predsavzatia. Preto sa postavte zime zoči-voči, využite pritom všetky športové a relaxačné možnosti. Zo začiatku si vystačíte aj v podmienkach domáceho prostredia. V prvých pokusoch efektívneho otužovania možno nebudete nachádzať silnú inšpiráciu, no zo dňa na deň sa nedá skočiť do ľadovej vody.

Otužovanie nie je však pre všetkých rovnako prospešné. Každú takúto zmenu v životnom štýle a s dopadom na celkové zdravie, preto radšej konzultujte s lekárom. Pri otužovaní musíte mať naozaj pevnú vôľu. Ide predsa o vystavenie vlastného tela nepríjemným teplotným zmenám. Otužovania sa vzdávame niekedy skôr, ako sa vôbec odhodláme k prvým rekreačným zmenám.

Otužovanie sa nezačína v ľadových vodách, to je až tou najvyššou métou!

A často ju ani neprekonáme… A ak aj áno, ďalšou stranou tejto športovo-relaxačnej činnosti je systematickosť a pravidelnosť. Bez toho nemá v podstate význam ani s otužovaním začínať. Otužovanie má však niekoľko foriem a postupných úrovní. Tou najnižšou je zvládať postupné teplotné zmeny, ktorým sa podrobíme napríklad v studenej sprche.

To je azda tá najelementárnejšia forma adaptácie tela na chlad. Pri tom si však hneď preskúšame vlastnú vytrvalosť a dôslednosť. Pri otužovaní sa neodporúča ísť okamžite z extrému do extrému. Preto viacerí odborníci vyzývajú k postupnému otužovaniu v horúcom letnom období.

Vtedy je pre nás studená sprcha priam vyslobodením z pekelných horúčav. Telu doprajte sprchu ráno aj večer. Začnite teda s príjemnou teplou vodou, čím telo zbavíte nečistôt. Pomaly ho budete pripravovať na ďalší level. Istý čas zotrvajte pod vlažnou vodou a s chladným gejzírom začínajte taktiež uvážlivo. Pre začiatok si nastavte len takú úroveň chladnej vody, ktorú vaše telo primerane znáša. Ako začiatočník sa v chladnej vode nesprchujte dlhšie než päť minút.

Počas sychravej jesene sa nevyhýbajte ani menšiemu vrstveniu oblečenia. Ak je bezvetrie a neprší, zbytočne sa neprehrievajte čiapkami, šatkami či oteplenými bundami. Veľakrát zlyhávame už pri nevhodnom výbere oblečenia vzhľadom na aktuálne počasie.

V domácich podmienkach svoje telo nezaťažujte vysokými teplotami v izbách. Spite v kvalitnom, ľahkom a priedušnom pyžame, uprednostňujte jednu vrstvu tenšej prikrývky. Pravidelne a nárazovo vetrajte, počas noci nech nepresahuje teplota v izbe 18°C.

Sauna, uprednostňovanie prechádzok v jesennom až zimnom období či beh za každého počasia. Aj tieto voľnočasové aktivity naučia naše telo prijať chlad ako normálny, bežný vonkajší vplyv. Efektívne sa otužujte aj pri chladnom nápoji či vianočnom zmrzlinovom pohári. Vyzujte si ponožky a začnite sa teda učiť postupnému otužovaniu!

Foto: pixabay.com