Ostatné články

Ako správne obnovovať a chrániť naše lesy?

Nie nadarmo sa hovorí, že lesy sú pľúcami našej planéty a podľa toho by sem sa k ním mali aj správať. Avšak skutočnosť je taká, ako by sme ich vôbec nepotrebovali. Nielen že sú lesy na celej planéte ohrozené prírodnými živlami ako sú mohutné dažde, prudké veterné smršte či nekontrolované a čoraz častejšie požiare, ale aj samotný človek s podieľa na ich likvidácií. Namiesto systematickej ochrany, obnovy a revitalizácie sa my sami asi najviac podieľame na likvidácii lesov. A to v celosvetovom merítku.

Ochrana lesov by mala byť prioritou v každom kúte našej planéty a veru v niektorých oblastiach už na to prišli. Napríklad tam, kde v dôsledku dlhodobého vypaľovania lesov kvôli úrodnej pôde priši o takmer o všetky lesy. Alebo v napríklad v Číne, kde zistili, že lesy tvorili prírodnú ochranu pred rozširovaním púští až na hranice obrovských veľkomiesť. Či v Južnej Amerike, kde po vyrubovaní veľkých dažďových pralesov stratili rieky takmer všetku svoju vodu, alebo na iných miestach vypukli záplavy, pretože valiacu sa vodu nedokázali zadržať oslabené lesy.

V našich slovenských podmienkach sme s s nutnosťou rozsiahlej revitalizácie lesov stretli v srdci nášho národného parku Vysoké Tatry, ktoré sa po nečakanej veternej smršti spred viac ako desaťročia zmenili na nepoznanie a dodnes sa z nej nespamätali. Príroda si síce vždy dokáže pomôcť sama, avšak človek jej môže výdatne pomôcť a urýchliť proces obnovy  zničených lesov. Likvidácia vyvrátených stromov a vyčistenie terénu môže výrazne uľahčiť rastu nových mladých stromčekov, ktoré by sa inak veľmi ťažko a len kde tu objavovali. Následná systematická výsadba lesných stromčekov rozmanitých druhov veľmi urýchli revitalizáciu lesa a postupne ho navráti do pôvodného stavu.

Včasná ochrana lesa a prevencia

Riešiť havarijné a kalamitné stavy však nestačí! Musíme naše lesy chrániť aj keď sú v dobrom stave. Predovšetkým je nutné správne regulovať ťažbu drevnej hmoty a dostatočne ju vyvažovať výsadbou mladých stromčekov. Ťažba dreva musí byť šetrná k okoliu a musí byť vykonávaná vhodnou lesnou technikou, ktorá čo najmenej poškodí okolia ťažby. Vhodné sú najmä prenosné navijaky PCW 5000 alebo iné lesné navijaky na ťažbu dreva a vyťahovanie dreva z lesov bez ťažkých mechanizmov. Veľká a ťažká lesná technika môže totiž výrazne poničiť okolitý ekosystém a ďalšie rastlinstvo.

V druhom rade je nutné chrániť lesy pred nelegálnou ťažbou lesa, ktorá sa veľmi rozmáha najmä v sociálne slabších lokalitách na Slovensku. Rôzne súkromné osoby či ziskuchtivý podnikavci dokáže nelegálne vyťažiť obrovské množstvo drevnej hmoty, čomu je treba zabrániť. Na kritických miestach je možné rozmiestniť dômyselné fotopasce. Fotopaca ochráni les pred nežiaducimi nájazdníkmi ale aj pred jednotlivcami, ktorí sa rozhodli, že si z lesa urobia skládku odpadu. Nezabúdajte teda, že lesy sú tu pre nás všetkých a neslúžia len an vykurovanie našich príbytkov, ale plnia oveľa dôležitejšiu úlohu. Práve lesom totiž vďačíme za drahocenný vzduch, ktorý každú chvíľu vdychujeme my všetci a bez ktorého by sme tu dlho nepobudli.

Foto: pixabay.com