Auto-moto

Ako a prečo si dať vyčistiť DPF filter?

Vplyv škodlivých emisií a látok, ktoré unikajú do ovzdušia z výfukových plynov je výrazný a môže spôsobiť mnohé problémy, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú naše fungovanie a zdravie. Automobily poháňané na látku, ktorá môže stáť za vznikom týchto komplikácií by sa mali pravidelne kontrolovať a čistiť v oblasti DPF filtrov, ktoré sú na to určené.

Stopa vo forme sadzí, ktorá sa ťažko odstraňuje

Ak je vaše auto poháňané naftou, cyklus jej spaľovania sa od klasického benzínu výrazne líši. Nafta zanechá stopu vo forme sadzí, ktoré by sa mali pravidelne zo zariadenia, ktoré ich zachytáva odstrániť. Tieto úkony zaisťuje DPF filter, ktorý môže mať v mnohých krajinách odlišný názov. V našom prípade ide o anglickú skratku a označenia filtra pevných častíc.

Jeho hlavným účelom je vyčistiť výfukové plyny vznetového spaľovacieho motora od sadzí, ktoré sa tu nachádzajú vo forme malých mechanických častíc s rozmermi od 10 nm do 1 μm. Pri podrobnej analýze zistíte, že ide o častice zlúčenín uhlíka s vodou, ťažkými kovmi, sírou a ďalšími prvkami.

Pohodlnosť a bezpečie na cestách zvyšuje dobré osvetlenie priechodov pre chodcov, no vo veľkej miere to dokáže aj čistý DPF filter. Ak vám však signalizuje kontrolka na palubnej doske, že to tak nie je, mali by ste spozornieť a dať ho vyčistiť.

Ako na to?

Väčšina automobilov má a používa samoregenerujúce filtre. Na spustenie takejto univerzálnej regenerácie DPF filtra potrebujete určitý prevádzkový režim motora, ktorý tak spustí akési samočistenie.

Ak to však nepostačuje, môžete navštíviť najbližšie servisné centrum, ktoré vám filter vyčistia a obnovia jeho účinnosť takmer na 90 %. Je to lacné a rýchle, takže ak vám  neustále svieti kontrola, neodkladajte túto činnosť a vybavte automobil plnohodnotným a spoľahlivým filtrom.

Foto: pixabay.com