Zdravie

Aby šport naozaj zabral

Pre to, aby ste sa zbavili nejakého toho kila navyše nepotrebujete hladovať. Najlepšou cestou je cesta zábavy. Pokiaľ si nájdete takú fyzickú aktivitu do ktorej sa nebudete musieť nútiť, máte vyhraté. Čo ale spraviť preto, aby bol výsledok čo najlepší?

  1. Zmena stravy. Pre niekoho to môže znamenať úplná premena životného štýlu. Iný človek zas nepotrebuje takúto komplexnú premenu, ale len mierne náhražky. Pokiaľ nemáte chuť na totálnu redukciu tuku, skúste malé triky.
  • Sladké len do obeda. Telo má ráno rýchlejšie spaľovanie a preto dokáže spracovať aj sladkosti. Navyše cez deň taký keks, či čokoládu spálite bez problémov, pretože to skrátka vybeháte. Idete z práce, na nákup, skrátka sa hýbete. Keby ste po čokoláde siahli neskôr, je dosť možné, že organizmus nestihne tieto látky spracovať a začnú sa vám ukladať na vašich partiách.
  • Prílohy. To isté sa týka aj sacharidov. Ryžu, zemiaky, cestoviny, či pečivo by ste mali na tanier dávať najneskôr o dvanástej na obed.
  • Náhrada. Vhodná náhrada sacharidov je skrátka zelenina. Nebojte sa, že si nezvyknete. Je skvelá s rôznymi omáčkami a po pár sústach vám knedľa prestane chýbať.
  1. Nájsť si hobby. Pokiaľ ste si zvykli jesť pri každej príležitosti, môže to byť aj dôsledok nudy. Riešením je nájsť si koníčka, ktorý vašu myseľ aj ruky zamestná na toľko, že si na jedlo ani nespomeniete. Pokiaľ sa týmto koníčkom stane nejaký šport, je to len dobre.
  1. Vhodný šport. Nie ste športový typ? Jasné, že každý nemá talent na atletiku, či na futbal. Športov však existuje oveľa viac, než si práve v tejto chvíli dokážete v myšlienkach spočítať. Ak sa mu venovať nechcete a rozčuľuje vás, no tak ste sa nemali púšťať do chudnutia. Najťažším krokom je vždy zdvihnúť zadok z gauča a začať. Ak ste zvolili vhodnú aktivitu, po pár chvíľach sa vám s ňou nebude chcieť prestať už nikdy.

Vezmime si napríklad kolieskové korčule. Tie sú obľúbené hlavne u mladšej generácie, avšak stretneme sa s nimi aj u profesionálov, ktorí na nich závodia. Poznáme niekoľko druhov:

  • rekreačné a kondičné – klasické korčule pre relax, alebo aj náročnejšie trate
  • trekové (4 kolieska v dvoch radoch) – vhodné aj na tanec, či rekreáciu
  • rýchlostné – vhodné pre adrenalínové rýchlostné preteky
  • freestyle (aggresive)– majú miesto aj medzi skatermi, ktorí sa na nich preháňajú po meste a skúšajú rôzne triky pri skákaní

Nech si už vyberiete akýkoľvek druh, myslite aj na svoje zdravie. Dôležité je nevynechať kvalitné  príslušenstvo, doplnky, či chrániče a helmu. Chrániť si potrebujete najmä hlavu, potom kolená a lakte. Pri náročnejších aktivitách samozrejme potreba ochrany stúpa. Pri začiatkoch sa zamerajte aj na vnútorné obrnenie. Užívajte vitamíny pre podporu funkčnosti kĺbov. Najviac zaťažené budú najmä kolená.

Foto: Pixmac.sk, Fede Roces – flickr